Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua: “ABD’yi geçme hedefimiz yok ama rekabetten kaçmayacağız”

0 0
Read Time:1 Minute, 21 Second

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin’in ABD’yi geçmeyi hedeflemediğini, fakat rekabetten de kaçmayacağını söyledi. Hua Chunying günlük basın toplantısında, eski ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Charles Freeman imzasıyla kısa mühlet evvel Doğu Asya Forumu’nda yayımlanan yazıya ait değerlendirmede bulundu.

Sözcü, “Yazıda, hepimizin bildiği lakin ABD’deki birtakım kısımların bilerek görmezden geldiği temel gerçekler yer alıyor. Velhasıl, tehdit ögesi olan Çin değil, ABD… ABD aşikâr bir müddettir, bilhassa evvelki idare prestijiyle, Çin’e yönelik silahlı tehdit, siyasi izolasyon, ekonomik yaptırım ve teknolojik abluka üzere usullere başvuruyor. ABD ayrıyeten Hong Kong, Taiwan ve Xinjiang üzere Çin’in iç işleri olan mevzulara müdahale ediyor. ABD’nin teşebbüsleri ne legal ne ahlakidir, ne de muvaffakiyete ulaşacaktır. Hatta bundan en son ABD ve ABD halkının çıkarları ziyan görecek.” tabirlerini kullandı.

Çin’in hiçbir vakit ABD’yi geçmeyi hedeflemediğine dikkat çeken Hua Chunying, “Hedefimiz, daha hoş bir Çin inşa etmek ve Çin halkının daha hoş bir yaşama kavuşmasını sağlamak. Çin rekabetten de kaçmayacak lakin bu rekabet, adil ve piyasa kurallarına uygun bir rekabet olmalı.” diye konuştu.

Hua son olarak, ABD’nin Freeman dahil ABD ve memleketler arası toplumdaki vizyon sahiplerinin adalet davetlerine kulak vermesini umduklarını kaydetti. Eski ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Charles Freeman imzasıyla kısa müddet evvel Doğu Asya Forumu’nda yayımlanan yazıda, ABD’nin çok baskıyı daima tırmandırmak yoluyla Çin’i zayıflatmaya ve engellemeye çalıştığına işaret edilmişti.

Yazıda, “ABD’nin askeri uçakları ve gemileri, daima Çin sonlarında devriye yaparken, Çin’in gemileri ABD’nin sularında görülmedi. Çin’in etrafında ABD’nin askeri üsleri mevcut ancak ABD’nin yakınlarında Çin’in askeri üssü yok. ABD, zıtlaşmada ısrar ederken, gitgide kendisinin izole edildiğini fark edecek. Hoş bir vizyonu gerçekleştirecek yol zıtlaşma değil, iş birliğidir.” tabirleri yer almıştı.

Çin Memleketler arası Radyosu

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %