Çin ve Hindistan, toplu konut alımında artışa geçti!

0 0
Read Time:3 Minute, 8 Second

Gayrimenkulün değerleme sıralamasında dünya birincisi olan Türkiye’den konut alan ülkeler ortasında, Asya iktisadının iki büyüyen ülkesi Çin ve Hindistan dikkatleri üzerine çekiyor. Toplu alım yapan Çinli ve Hintli yatırımcılar, yüzde 150’lere varan bedel artışıyla Türkiye’deki fırsatları kıymetlendiriyor.

Pandemiye karşın 2020’de 40.812 yabancıya konut gerçekleştiren Türkiye, dünyanın dört bir yanından yatırımcıların markajına girdi. Ülkemizden alım yapan ülke sıralamasına nazaran; En çok satış yapılan ülkeler ortasında 7.189 konutla İran, sonrasında Irak, Rusya ve Afganistan vardı. Lakin bilhassa son 2 aydır Çin ve Hindistan Türkiye’den toplu gayrimenkul alımlarıyla dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz akşam Kanal Ekonomi’de yayınlanan “Emlak Doktoru” programında bir ortaya gelen İktisat Gazetecileri Derneği Lideri Celal Toprak ve Dünya Gazetesi Muharriri Kerim Ülker ile Üstün Group İdare Şurası Lideri Dr. Ali Gökçiler, yabancıya gayrimenkul satışını kıymetlendirdi. Programda Türkiye’de vatandaşlık alma kuralları masaya yatırılırken, yabancıların ülkemizi tercih etme sebepleri de gündeme getirildi. Programda kelam alan Gökçiler, “Pandemiye karşın ülkemiz yabancıya gayrimenkul satışında cazibesini yitirmedi tersine daha çok ilgi çekti” dedi. Son periyotta açıklanan raporlara da değinen Gökçiler, adet olarak satış en çok İran’a yapılsa da, metrekare bazında yapılan satışta İngilizler, Filistinliler ve Rusların önde olduğunu tabir etti. Gökçiler, “Geçen seneye baktığımızda Türkiye’den en çok konut alanlar, birinci sırada İran olmak üzere İsveç’e kadar gidiyor. Metrekareye baktığımız vakit ise İngilizler, Filistinliler ve Ruslar toplam metrekare manasında en çok talepte bulunan ülkeler” açıklamalarında bulundu.

İSTANBUL, ANKARA VE ANTALYA’YI TERCİH EDİYORLAR

Yayında konuşulan hususlardan birisi de; toplu konut satışlarında isminden kelam ettirmeye başlayan ülkeler oldu. Global iktisadın yeni gözdesi olan ve süratli büyüme grafikleri ile isminden “Çindistan” olarak bahsettiren; Çin ve Hindistan, toplu konut alımında artışa geçen ülkeler olarak öne çıkıyor. Çin ve Hindistan’ı, Afrika’nın güç zengini Nijerya takip ediyor. TÜİK bilgilerine nazaran Çin, 2020 yılı Ocak-Eylül periyodunda Türkiye’den 659 konut alarak Türkiye’nin pazar alanının genişleyeceğinin sinyallerini vermiş oldu. 2021’in Mart ayında İran 663 satışla birinci sıradayken, Çin 100 adet konut satışıyla dokuzuncu sırada yerini alarak listenin üst sıralarına çıkmaya başladı. Çinliler en çok İstanbul, Ankara ve Antalya’yı tercih ederken, bunun yanında Hindistan ve Güney Afrika ülkelerinden de bu kentlere talepler geldi. Bu bölgelerin büyük potansiyel taşıdığını belirten Gökçiler, “Satış konusunda da Nijerya’ya sattığımızda çok heyecanlanmıştık. Sonra bir gördük ki dünyada Hindistan, Pakistan, Brezilya ve Güney Afrika gerçeği var. Buralarda inanılmaz fonlar, inanılmaz yatırımcılar var. Şunu söyleyebilirim ki yaptığımız birçok toplu ve büyük satış Güney Afrika, Çin ve Hindistan’a gerçekleşti” dedi.

DÜNYANIN EN FAZLA KAZANDIRAN BİRİNCİ 3 KENTİ TÜRKİYE’DEN

Türkiye’nin 2020 yılında, dünya satış fiyatı olarak en çok kar ettiren ülkelerden olduğunu söyleyen Gökçiler, ayrıyeten markalı konut projelerinin de bu bahiste daha fazla katkı sağladığını tabir etti. TÜİK datalarına nazaran dünyada en çok kazandıran birinci 3 kentin Türkiye’den olduğunu da kaydeden Gökçiler, “Bu kentler İzmir, İstanbul ve Ankara. TL bazında yüzde 30-35’lerde, dolar bazında yani markalı konut projeleri bazında baktığımız vakit ise yüzde 45-50’lerde getiri sağlıyor. Biz şunu argüman ediyoruz: 2020’de dünyada satış fiyatı manasında en çok kar ettiren konut Türkiye’ydi” dedi.

Konut alımlarının yatırım aracı olarak kullanılmasının Türkiye’de çok avantajlı olduğunu belirten Gökçiler, “Arap ülkelerinden, Avrupa ülkelerinden gelen yabancıların para ünitelerinin kıymetli bir kısmı, çeşitli sebeplerden ötürü TL’den daha bedelli. Münasebetiyle satın alınacak projenin 2. elinin değerli olması hem yabancılar hem Türkler için çok önemli” diye konuştu.

“KRİPTO PARA KADAR BEDEL KAZANDIRIYOR, LAKİN DAHA GÜVENLİ”

Son vakitlerde ilgiyi daha da üstüne çeken kripto para borsasıyla ilgili de yorumda bulunan Gökçiler: “Coin dediğimiz kripto paralar için şu anda bir merkezi yapı, regülasyon yok. Türkiye’de gayrimenkulde hem harikulade bir çıkar var hem de tıpkı vakitte merkezi bir yapı var. Tapuyu elinize alıyorsunuz. Gayrimenkulün uzun vadede kazandıracakları, kripto paradan daha garanti ve yüksek meblağlara çıkabilir” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %