Coinbase, işten çıkarmalardan sonra Coinbase Pro’yu da kapatma kararı aldı

0 0
Read Time:1 Minute, 42 Second

Investing.com – Coinbase, dün yaptığı açıklamada profesyonel kripto para yatırımcıları için tasarladığı Coinbase Pro platformunu kapatma kararını duyurdu.

Bu yıl sonuna kadar Coinbase Pro platformunu kapatma niyeti olan kripto borsası, platformdaki müşterileri Coinbase.com platformuna taşıyacak. Alınan bu karardan evvel ABD merkezli kripto para borsasının standart platformuna gelişmiş süreç özellikleri eklenmişti. 

Şirket tarafından yapılan açıklamada birçok müşterinin baş karışıklığını gidermek ve her iki platform müşterileri için en yeterli tahlilleri sunmak ismine Coinbase taşınabilir uygulaması ve Coinbase.com için Coinbase Pro’nun gelişmiş süreç özelliklerinin eklendiği belirtildi. Şirket, bu yolla kripto para ticaretinde bir sadelik oluşturma niyetini ortaya koyarken standart süreç platformundaki özellikleri artırdıkça yıl içinde Coinbase Pro’nun faaliyetin sonlandırılacağını açıkladı. 

Profesyoneller için kurulan platform 2018’den beri hizmet veriyordu

ABD merkezli kripto para borsası, Coinbase Pro platformunu 2018 yılında hizmete sundu. Gelişmiş araçlara ve buyruk defterine erişim sunan platform, yalnızca tecrübeli yatırımcılara alternatif bir kripto para ticareti sunma maksadına sahipti. 

Coinbase, Coinbase Pro’nun kapatılma kararıyla birlikte standart süreç platformlarına staking, borç alma, dApp cüzdanı, Coinbase kripto kartı üzere kripto ekosistemiyle daha derin bir etkileşim kurulmasını sağlayan eserler eklediklerini lisana getirdi. 

Hisseleri Nasdaq borsasında süreç gören kripto para borsası, kripto para piyasalarındaki düşüş eğilimiyle birlikte sıkıntı günlerden geçiyor. Kripto paraların düşüş trendine girdiği Kasım 2021 periyodundan bu yana bedel kaybı gören COIN payı, o dönemki 368 dolar fiyatından yüzde 86 oranında kıymet kaybı gördükten sonra bugün 51 dolar bandında süreç görüyor.

Coinbase başta olmak üzere birçok kripto şirketi piyasa düşüşünden olumsuz etkilendi

Bu gelişmenin yanında Coinbase, geçtiğimiz hafta da işten çıkarma kararlarıyla gündeme gelmişti. Kripto para borsası, toplam işgücünün yüzde 18’ini oluşturan 1.100 çalışanını, ani bir formda işten çıkarma karar aldı.

Kripto para piyasalarında sert düşüşten etkilenen tek şirket Coinbase değildi. Geçtiğimiz günlerde birçok kripto borsasının işten çıkarma haberleri geldi. Bunlar ortasında Crypto.com, Gemini, ByBit ve BlockFi üzere büyük kripto şirketleri var. 

Gemini, ay başında toplam çalışan sayısının yüzde 10’unu işten çıkardığını açıkladı. Geçtiğimiz yıl global reklamlarıyla değerli bir bilinirlik sağlayan crypto.com ise toplam iş gücünün yüzde 5’inin işine son verme kararı aldı. 

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %