Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi vermişti! İşte emekli ikramiyeleriyle ilgili gündemdeki 3 formül

0 0
Read Time:1 Minute, 43 Second


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milletlerarası Demokratlar Birliği (UID) Bayan Kolları ve Gençlik Kolları MKYK Üyelerini Kabulünde yaptığı konuşmada emekli ikramiyeleriyle ilgili muştuyu vermişti. Erdoğan, “Yaklaşık 3 yıl evvel emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme kelamı vermiş ve bu uygulamayı çabucak başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazan‘daki birinci ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına hakikat gerçekleştireceğiz” sözlerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın enflasyon oranında artış yapılacak diyerek aktardığı ikramiye ayrıntılarıyla ilgili canlı yayında açıklamalarda bulunan CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun gündemde 3 farklı formülün olduğunu söyledi. İşte Coşkun’un açıklamalarından satır başları;

“Öncelikle mevcut tabloyu özetleyelim, sonra ihtimalleri ve formülleri göz önüne alalım. Mevcutta bin TL ikramiye ödeniyordu. Bu yıl enflasyon artışı yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti muştuyu. Yaklaşık 13 milyon emekliyi ve vefat eden sigortalıların yakınlarına ödeniyor ikramiyeler.

Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatıyor. Ödemeler otomatik olarak emekli maaşı alınan hesaplara yatırılıyor.

İKRAMİYELER İÇİN 3 FORMÜL GÜNDEMDE

Tablo bu biçimde genel olarak. Pekala ne kadarlık bir artırım olacak? Şu an net değil, yalnızca ortaya atılan birtakım senaryolar, formüller var. Artık onları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle 3 başlıkta konuşulan formüller var.

BİRİNCİ FORMÜL 6 AYDA BİR ENFLASYON ARTIŞININ YANSITILMASI

Birincisini özetleyelim. 6 ayda bir enflasyon artışının yansıtılması. Baktığımızda birinci ikramiyeye Ocak’taki yüzde 8.36’lık oranın yansıtılması biçiminde. İkinci ikramiyeye de Temmuz’da aşikâr olacak olan yeni enflasyon oranın yansıtılması olarak özetleniyor.

İKİNCİ FORMÜL YILLIK ENFLASYON ÜZERİNDEN

Bir öteki formül ise yıllık enflasyonun yansıtılması. 2020 yılı enflasyonu yansıtılırsa bu oran da yüzde 14.60 olacak.

SON FORMÜL İSE 2018 YILINDAN BU YANA GELEN ENFLASYONUN YANSITILMASI

Son olarak üçüncü formülde ise 2018 yılından bu yana meydana gelen enflasyonun ikramiyelere yansıtılması istikametinde bir talep var. Dediğimiz üzere bunlar yalnızca konuşulanlar, gündeme getirilen senaryolar. Son durum ne olacak biz de merakla bekliyoruz.

”BAYRAM İKRAMİYELERİNİN RAMAZANDAKİ BİRİNCİ ÖDEMESİ MAYIS BAŞINDA”

Ayrıyeten salgın devrinde alınan önlemler kapsamında en düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkartarak hiçbir vatandaşın mağdur duruma düşmemesini sağladıklarını söz eden Erdoğan, vazifeye geldiklerinde emekli maaşlarının 66 liradan başladığını hatırlatarak, emeklilerin bugün tarihlerinin en yeterli gelir düzeyine sahip olduğunu, bunu da kâfi görmediklerini, ülkenin imkanlarının genişlemesine paralel olarak emeklilerin kaidelerini daha da güzelleştirmeye hazırlandıklarını söyledi.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %