Dağlık Karabağ’ı bahane eden Kanada, Türkiye’ye askeri teknoloji satışını durdurdu

0 0
Read Time:55 Second


Türkiye’nin ürettiği İHA ve SİHA’ların gösterdiği muvaffakiyet milletlerarası arenada farklı sonuçlara yol açmaya devam ediyor. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermenistan’a karşı kazandığı zaferde de hisse sahibi olduğu savunulan araçlarla ilgili Kanada’dan kritik bir karar geldi.

Geçtiğimiz yıl ekim ayında İHA ve SİHA’ların Dağlık Karabağ’da kullanıldığı argümanlarını araştırmak için askeri teknoloji ihracatına orta verilmişti. Araştırmasını tamamlayan Kanada, insansız hava aracı üretimi kapsamındaki askeri teknoloji ihracatı müsaadesini iptal etme kararı aldı.

“DIŞ SİYASETİMİZE UYMUYOR”

Mevzuyla ilgili bir açıklama yapan Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, kelam konusu kararın İHA ve SİHA’ların Dağlık Karabağ’da kullanıldığının tespit edilmesi üzerine alındığını söyledi. Bakan Garneau, “Bu durum Kanada’nın dış siyaseti ya da Türkiye’nin taahhütlerine uymamaktadır” dedi.

ERDOĞAN: YERLİSİNİ ÜRETTİK

Türkiye’nin ana İHA üreticilerinden Baykar ve TUSAŞ, silahlı ve silahsız insansız hava araçları için Kanadalı üretimci Wescam’in elektro-optik (EO) ve kızılötesi (IR) kamera sistemlerini kullanıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanada’nın geçtiğimiz yıl ekim ayında ihracata orta vermesi üzerine şu sözleri kullanmıştı:

“Azerbaycanlı kardeşlerimize verdiğimiz dayanak sebebiyle, İHA’larımızın kimilerinde kullandığımız kameraya maalesef Kanada ambargo uyguladı. Biz, ASELSAN’da yerlisini ürettik. İHA’larımıza taktık, yolumuza devam ettik. Bununla da kalmadık, birebir kameraların daha güzelini yapmak için projeyi başlattık.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %