Deva Partisi Karaman İl Teşkilatı’ndan Açıklama

0 0
Read Time:10 Minute, 58 Second

Gün geçmiyor ki bir artırım haberi, bir gümrük vergisini sıfırlayıp ithal etme haberi, küçülmeye gidip emekçi çıkartan bir şirket haberi olmasın.

Gün geçmiyor ki, iflas bayrağını çekip dükkâna kilidi vurup çıkan esnaf haberi, müteahhidi yarıda bırakıp kaçtığı için ortada kalan bir proje haberi, ödemesi yapılmadığı için bulunamayan bir ilaç, bir medikal eser haberi olmasın.

Arkadaşlar, Bu Partili ve taraflı Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçtiğimiz günden beri adeta tepetaklak yuvarlanıyoruz.

Bu sistem neden mi problemli? Zira gözü kör, kulağı sağır, lisanı yok!

Milletin sıkıntısını görmüyor, feryadını duymuyor, tahlilleri konuşmuyor!

Maalesef vatandaşın problemlerini gören, çözmeye çalışan bir sistemin, bir iktidarın başımızda olmadığı apaçık ortada.

Halktan nasıl kopmuşlar, hepimiz biliyoruz.

Öncelikle bizi yönetenlere soruyoruz. İktidara soruyoruz.

Erdoğan-Bahçeli-Perinçek üçlüsüne soruyoruz.

Karaman’ın Ak Partili milletvekillerine soruyoruz.

Bu milletin yıllardır ilmek ilmek işlediği, damla damla biriktirdiği Merkez Bankası Rezervleri nerede kardeşim? Yaptığın 3 farklı SWAP antlaşması ile üstünü örtmek istediğini çok âlâ biliyoruz.

Bu İktidar Merkez Bankası’nın rezervlerini sıfırladı, eksiye indirdi. Bu milletin yıllardır biriktirdiği 130 milyar dolarlık rezervini bu yılın başına kadar Merkez Bankası’nın art kapısından cayır cayır yaktılar.

Orada da durmadılar, yetmedi. Geçtiğimiz aralık ayından bugüne kadar neredeyse 50 milyar dolara yakın bir sayısı daha birebir teknikle sattılar, hatta satmaya da devam ediyorlar.

Ey İktidar! Devleti İflasın Eşiğine sürüklüyorsun! Senin başarısızlığının bedelini bu millet ödemek zorunda değil! Hayat pahalılığı nedir, Enflasyon nedir, artırım nedir bilmiyor musunuz? Vatandaş yarınını göremez olmuş, hiç umurunda değil mi?

Ey Bugünün İktidarı, Yarının Muhalefet Vekilleri!

Allah İsteği için söyleyin! Sizin hayatınızda enflasyon diye bir durum yok mu? Siz temel gereksinimlerinizi, ekmeğinizi, sütünüzü, yumurtanızı, etinizi, tuzunuzu bizimde gittiğimiz marketten karşılamıyor musunuz? Çocuklarınız bir kitap istediğinde, bir sulu boya istediğinde, bir defter istediğinde bizimde gittiğimiz kırtasiyeden almıyor musunuz? Sizin de eşiniz konuta giderken marul istediğinde, maydanoz istediğinde, soğan domates patates istediğinde bizimde gittiğimiz manavlara uğramıyor musunuz?

Kafanızı daha nereye kadar kuma gömeceksiniz! Daha ne kadar pişkin pişkin “Ee, pahalılık tüm ülkelerde var arkadaş ne olmuş ki” diyeceksiniz? Daha nereye kadar “durumu olan alsın, almayan onun yerine şöyle tasarruf etsin, bu türlü tasarruf etsin” diye akıl vereceksiniz? Yazıklar olsun be sizlere. Sizin akla, vicdana gereksiniminiz var!

Esnafın fiyatı son bir yılda 4’ye 5’e fırlayan bir eserin ne kadar olduğunu söylerken bile yüzünün kızardığını, lakin yapmak zorunda olduğu artırımı yaptığı için hor görüldüğünu, sabah yeni artırımlarla dükkânının kepengini kaldırırken bile ne kadar canının sıkıldığını görmüyor musunuz?

Malını satamadığı için dükkânını döndüremediğini, kirayı, elektriği, vergiyi, Bağkur’u ödeyemediği için evvel kendisine, sonra etrafına ne kadar mahcup düştüğünü görmüyor musunuz?

Ey Selman Vekil! Ey Recep Vekil! Siz Enflasyon ne demek biliyor musunuz? Siz bir dükkân, bir atölye, bir üretici, bir tüccar enflasyona nasıl yenik düşer biliyor musunuz? Siz hiç dört duvar ortasında yavrunuza, ananıza, babanıza rızık götürmek için bütün gün kan ter içinde debelenip durdunuz mu?

Sayın vekiller! Ben Size Söyleyivereyim!

Enflasyon elinizdeki şeyin satın alma gücünün erimesi demektir.

Enflasyon; halkın cebinden parasını almak demektir.

Enflasyon, bu milleti kelamda gayret ettiğiniz faize mecbur bırakmak, boyun büktürmek demektir! Birebir maaşı almanıza karşın 3 ay evvel alabildiğiniz bir kıyafeti, bir ayakkabıyı birebir parayla alamamak demektir.

Yıllardır birebir işi yapmanıza, üç aşağı beş üst birebir maaşları almanıza karşın 6 ay evvel alabildiğiniz bir arabayı, bir meskeni alamamak demektir.

Gönlünüzce yaşamak, gönlünüzce eğlenmek, gönlünüzce harcamak yerine yemeğin en ucuzuna, ulaşımın en ekonomiğine, paketlerin en küçüğüne bakmak demektir.

Enflasyon; gündüz kan ter içinde çalışıp akşam karnını nasıl doyuracağını, evladına ne yemek pişireceğini kara kara düşünmek demektir.

Enflasyon; sıradan bir araba almanın bir ömür uzunluğu bankalara abartılı faizlerle borç ödemek manasına gelmesidir.

Enflasyon, gariban iki gencin düğün yapmaktan vazgeçmek zorunda olması, dar gelirlinin çocuğunun üniversite okuyamaması, pırıl pırıl gençlerin amcalar sorduğunda çıkarıp gösterecek akıllı bir telefonunun olamaması demektir.

Kıymetli arkadaşlar! Sizlere soruyorum! Nedir bu enflasyonun sebebi!

İsterseniz tekrar ben söyleyeyim! Biliyoruz şu an bizi dinliyorlar!

Sebebinin kendileri olduğunu çok güzel biliyorlar, fakat maalesef gereğini yapıp o koltuktan kalkamıyorlar! O gün gelecek Ey iktidar vekilleri!

Sandık o kadar yakında ki! İple çekiyoruz!

Açık açık söylüyoruz!

Enflasyonun sebebi de sonucu da sizsiniz! Sizin iş bilmez halleriniz!

Enflasyonun sebebi, dün “mazota gelen artırımlar hepimizi yaktı, kâfi artık” diye haykıran dolmuş çizgisi sürücülerinin karşısına çıkamayan iktidar partisi vilayet liderinin maalesef anlayamadığı şeydir! Sayın Başkan! Senin kentinde dün dolmuşçular kontak kapattı kontak! Gıgın çıkmadı! Gıgın çıkmadı! O insanların yüzüne nasıl bakacaksın ha nasıl!

Enflasyonun sebebi “aman o denli dersek reisin gücüne masraf, bu türlü konuşursak rantımızın önü kesilir, bir kezden bir şey olmaz bizi kim görecek ki diyen şımarık yöneticileriniz! Hepinizi biliyoruz! Sebepte sonuç da sizsiniz!

Bu enflasyon da, hayat pahalılığı da, sizin sonucunu hiç düşünmeden meydana getirdiğiniz, yere göğe sığdıramadığınız tek adam rejimi de bir gün sizinle birlikte o sandığa gömülecek!

Aha bende burdan ilan ediyorum. Var gücümüzle çalışacağız! Durmayacağız!

Susmayacağız! Son güne kadar koşacağız!

Bunu herkes böylelikle bilsin arkadaşlar!

Bu hayat pahalılığı milletin belini büktü, bu asil milleti yordu. Anayasal bir hak olan toplumsal yardımlardan, tahminen de çoğumuzu birinci sefer faydalanmak zorunda bıraktı. Taş eksen gül biten toprağımız verimsizleşti, el verse dağı delecek gençlerimiz yalnızlaştı. Bu milletin düşürdüğünüz bu çukurdan çıkacağına olan inancı azaldı!

Kıymetli Arkadaşlar! Değerli Basın Mensupları!

Bizim iktidarın her yatırımını muştuyla açıklayıp, konu vatandaşın meselelerine gelince kulak gerisi eden 2 tane Ak Partili Vekilimiz var değil mi?

Bekleyin, yakındır tekrardan bu diyarlara gelip sizden oy talep etmeleri. Lakin biz biliyoruz, sizin onlara gereken yanıtı sandıkta vereceğinizi, çok uygun biliyoruz!

Bekleyin, yakındır sizin karşınıza geçip İsrail şöyle, Amerika Bu türlü, Fransa yan yattı, Rusya çamura battı, Reisimiz takla attı deyip gaz vere vere gönlünüzü çalmaya çalışmaları. Fakat siz onlara ne yapacağınızı çok âlâ biliyorsunuz!

Sormaya başlayalım mı arkadaşlar?

Vekil Recep! Sen değil misin 3 devirdir Karaman’ı Meclis’te temsil eden? Tam 3 keredir toplumun huzur ve refahı için yemin ediyorsun. Bak, toplumun huzuru kaçmış.

Vekil Bey! Toplumun refahı bozulmuş. Vatandaşsana ulaşamamaktan ötürü mustarip. Seni halkın ortasında görememekten ötürü kızgın!

Pandemi de geçti, insene halkın ortasına. Yok, bu zati son dönemim, vakit geçsin kâfi diyorsan da, bunu şanına onuruna yakıştırıyorsan da sen bilirsin. Bu millet kendini unutan çok kişiyi sandığa gömdü, seni de o sandığa gömerler elbet!

Vekil Selman! Vekilliğinin birinci günlerinde yaptığın halk toplantılarını bayağıdır yapmıyorsun. Halkın karşısına çıkacak yüreğin mi yok? Şu esnafı plansız, programsız, hazırlıksız gezecek vicdanın mı yok?

Yoksa Halka, vatandaşın sıkıntılarına ayıracak vaktin mı yok?

Sayın vekiller! Aylardır sizleri an ve an takip ediyoruz! Giderayak kimlere hangi yatırımların nasıl dağıtılacağı, herkesin kulağına geldiği üzere elbette bizimde kulağımıza geliyor. Kendinizi partinizin – teşkilatlarınızın günahlarından arı görüyorsanız çok yanılıyorsunuz! Her şeyi görüyoruz! Yaptığınız ve yok saydığınız her şeyi an ve an takip ediyoruz!

Şimdi Âlâ dinleyin!

Garibanın, dar gelirlinin, emekçinin, mesken hanımının, esnafın, öğrencinin, emeklinin, işsizin, engellinin, kundaktaki bebeğin size soracağı sorular var.

İyi dinleyin vekiller! Bunlara Karaman Halkı tek tek yanıtlar istiyor!

1.Sevgili Arkadaşlar, evvel sorunun boyutlarını daima birlikte bir görmemiz lazım! Sayın vekiller! Karaman’da açlık hududunun altında bir gelirle yaşayan kaç birey, kaç aile var? Kaç ailenin cebinde kirasını ödeyecek parası yok? Kaç ailenin buzdolabı boş? Kaç anne babanın cebinde evladına bir değişim kıyafet alacak parası yok? Ne kadar çok olduğunu biliyor musunuz?

2.Kıymetli arkadaşlar, esnafımız çalışanımız resmen enflasyon çukuruna batmış durumda. Sayın Vekiller, sizlere soruyoruz. Karaman’da kaç esnafımız Bağkur’unu ödeyemeyecek durumda? Kaç ailemiz geçim darlığına bağlı olarak sıhhat hizmetlerinden faydalanamaz durumda? Kaç personelin maaşında ödeyemediği borçlar sebebiyle maaş haczi var? Kaç konutun mutfağında, kaç ailenin konutunun tam ortasında yangın var? Bunları bilmemiz, bu yangını daima birlikte söndürmemiz gerekiyor.

3.Sevgili arkadaşlar, biliyorsunuz daima birlikte kısa müddet evvel Mübarek Ramazan-ı şerifi uğurladık. Hepinizin de malumu Ramazan ayı boyunca maalesef vilayet merkezinde hiçbir yerde bir iftar çadırı yahut yardım kampanyası göremedik. Maalesef ne Aktekke’de bir buluşma, Kale’de yahut rastgele bir yerde bir panayır, İsmetpaşa’da bir yoğunluk göremedik. Bu Ramazan’ı evvelki yıllardaki üzere sevdiklerimizle birlikte, komşularımızla birlikte coşkuyla, heyecanla yaşayamadık. Lokal idareler, milletvekilleri, belediyemiz, bunu neden organize edemediniz? Garibanın bir dışarı çıkıp nefes almaya, eğlenmeye, komşularıyla birlikte iftar yapmaya hakkı yok muydu? Yoksa size Genel Merkezlerinizden, Beştepe’den verilen talimatlardaki üzere o derin yoksulluğun, milletteki gönül kırıklığının ve ağır talebin fotoğrafını vermemek için mi bu işleri engellediniz? Sevgili arkadaşlar, sahiden güç günlerden geçiyoruz, lakin sadece sıkıntılar görünmesin diye bu formda hayatı zorlaştırmanıza da nitekim gerek yok! Samimi olun, başaramadığınızı, bu sorunu çözemediğinizi artık kabul edin!

4.Kıymetli arkadaşlar, bizler ramazanın başından beri toplumsal yardımlarla ilgili birçok şey duyduk, birçok soruyla karşılaştık. Güçlü yahut dar gelirli fark etmeksizin vatandaşımızın bir durumu hakikaten çok merak ettiğini görüyoruz, duyuyoruz. Sayın Vekiller, devletimiz toplumsal yardım verilecek aileler neye nazaran belirliyor? İlla vatandaşın ilgili kurum ve kuruluşlara başvurması mı gerekiyor? İlla vatandaşın eksiğini kapatması için kapı kapı gezmesi mi gerekiyor? Sizin önünüzde her şey, yardıma gereksinimi olan vatandaşların durumları az çok gecikmelerinden, toplumsal durumundan muhakkak olmuyor mu? Muhtarlar biliyor mahallesinde kimin ne olduğunu, muhtarlarımıza soracak kadar ilginiz yok mu bu bahiste? Arkadaşlar o yardımlar senin, benim, hepimizin vergileri ile veriliyor. Yardım alana da, yardımı finanse eden vatandaşa da o yardımların nereye ve nasıl verildiğini açık bir halde anlatmak gerekir. Vatandaşın, bizim, hepimizin bunu sorgulaması bir anayasal hak arkadaşlar. Vatandaşlık hakkı. Toplumsal yardımların sahiden gereksinim sahiplerine verilip verilmediğini bilmek hepimizin hakkı!

5.Sevgili arkadaşlar, ben ve arkadaşlarım bilhassa ilçeleri ziyaretlerimizde çok sık duyduğumuz, gördüğümüz bir bahis. Bir bölgede iktidar partisi kazanmış, orada da gariban vatandaş var. Öbür bir bölgede muhalefet partisi kazanmış, orada da gariban vatandaş var. Sorun şurada, iktidar partisinin belediye seçimlerini kazandığı yahut genel seçimlerde yüksek oy aldığı bölgelerde verilen yardımların niteliği ve niceliği muhalefetin kazandığı bölgeye nazaran daha ağır. Sayın vekiller; Devletin kurumları, kamunun kurum ve kuruluşları, Sivil toplum kuruluşları, toplumsal yardımları bölgelere nazaran organize ederken seçmen tercihleri ile ilgisi olmaksızın vatandaşlara dayanaklarını sunuyorlar mı? Biliyorsunuz vergiyi yalnızca oyunu iktidara verenler değil, hepimiz veriyoruz. Atıyorum Başyayla ilçemizde verilen toplumsal yardımların niteliği ve niceliği ile Sarıveliler-Göktepe beldemizde verilen yardımların niceliği ve niteliği fark ediyor mu? Buna çabucak yanıt verin ey vekiller!

6.Arkadaşlar yeniden bizlere çok sorulan bir soru, hepinizin de bu durumu çok ağır merak ettiğinizi biliyoruz. Toplumsal yardımlara başvuran bireylerde iktidar partisi üyeliği önkoşulu aranıyor mu? Bunu bilhassa soruyorum, zira toplumda bilhassa toplumsal yardım alan yahut almak isteyen dar gelirli vatandaşlarımız ortasında ağır bir algı var. Evvel git İktidar partisine üye ol, sonra yardıma üyeliğinin sonrasında başvur üzere. Sayın vekiller, Toplumsal yardımlara giden yol iktidar partisinin sokağından mı geçiyor? Ya çıkın açık açık deyin “yok arkadaş bu türlü bir durum yok, Akp üyeliği üzere bir önkoşul yok. Biz adımızdaki üzere adaletli bir partiyiz. Toplumsal yardımları sizin düşündüğünüz üzere yalnızca bizden olanlara vermiyoruz, herkese eşit halde veriyoruz.” Bizde gidip bunu söyleyelim vatandaşa, yoksa hiç yormayalım arkadaş kimseyi.

7. Değerli arkadaşlar, yeniden emsal bir durum, bu soruda birden fazla defa soruluyor. İktidar partisinden istifa etmek yahut öbür bir partiye, mesela Deva Partisine üye olmak toplumsal yardımlara başvuran bir vatandaşın müracaatının reddedilmesine neden olur mu? Ya da yardım alıyorsa yardımın kesilmesine neden olur mu? Yardım alan yahut almayı bekleyen aileler bilhassa bizim üzere muhalefet partileri ile ilgilerini bir bardak çay ile, bir bardak kahve ile sınırlamak istiyor, kayıt olmak-yönetimlere dahil olmaktan korkuyor olabilirler. Bu durumları bugünün iktidarı, yarının muhalefeti vekillerin açık açık yanıtlaması gerekiyor.

8. Sevgili arkadaşlar, Bir birey kamu kurum ve kuruluşlarından toplumsal yardım alıyorsa, lakin çalışmasına rastgele bir mani yoksa yalnızca o bireylerin katılabileceği bir istihdam programı, çalışma programı var mı? Toplumsal yardım alan bireylerin çalışma hayatına, üretime tekrar kazandırılması üzerine bir gaye, bir proje yahut bir çalışma programı hazırlanıyor mu? Yoksa bir yardım alan kişi, ömrünün sonuna kadar yardım almaya devam ediyor mu?

9. Saygıdeğer arkadaşlar, yağmur derken, sel derken yaz günleri geldi. Soruyorum sizlere kaç ailemizin yaz tatili planı var? Hepimiz huzurumuz için, refahımız için çalışıyoruz. Birileri de bunun üzerine yemin ediyor. Sayın vekil, senin halkın yıl boyunca kan ter içinde çalışıp 3-5 gün ailesiyle, çoluk çocuğuyla fazla uzağa değil, şu Silifke’ye Anamur’a gidecek kadar bir hakkı yok mu? Bizim halkımızın fazla değil, 3-5 gün bile 150-200 km. ötedeki denize gidecek hakkı yok mu? Siz memleketi iflasa sürüklerken bunu milletimiz huzuruyla, refahıyla tasarruf ederek mi karşılayacak?

10. Değerli arkadaşlar, malum kurban bayramına kaldı yaklaşık 15-20 gün! Sorarım size, Karaman’da kaç ailenin çocuğu bayramı bayram üzere yaşayacak? Kaç konutun kurban kesebilecek durumu var? Sayın vekil, kaç aile evlatlarına orijinal kıyafetler alıyor? Bayramda daima birlikte buluşup bayramı bayram üzere karşılamanın planını, hazırlığını yapabiliyor?

Kıymetli arkadaşlar! Biz bu toplumsal yardım konusunun takipçisiyiz!

Garibanın rızkının, dar gelirliye verilecek yardımın takipçisiyiz!

Gerekirse her gün soracağız. Her platformda soracağız. Bundan sonra bu ülkede, bu memlekette, bu kentte kimse toplumsal yardımlar konusunda 3 maymunu oynayamayacak! İktidarınızda teşkilatlarınızın yardım oyuncağı haline getirdiği tüm yapıları, biz iktidara gelir gelmez en süratli halde çeki nizam vereceğiz.

Söz veriyoruz! Sorulmaz denilenleri sormaya, yapılamaz denilenleri yapmaya, kırılamaz denilen tabularınızı kırmaya geliyoruz.

Sosyal yardımları toplumsal bir sorun olmaktan çıkartıp, toplumsal devletin – toplumsal nizamın en uygun işleyen argümanı haline getireceğiz. Veren elin alan eli görmediği bir sistemi, adil bir sistemi, toplumsal bir sistemi daima birlikte inşaa edeceğiz!

Soruyoruz ve Karşılık Bekliyoruz!

Sayın Vekiller, Başınızı kuma gömmeyin.

O eski kendi bahçenizde top koşturduğunuz siyaset anlayışı bitti.

Biz varız! Deva Partisi var!

Cevap alana kadar, vatandaşımız verdiğiniz yanıttan tatmin olana kadar bu işin peşini bırakmayacağız!

Çünkü biz ne diyoruz?
Demokrasi!
Atılım!
Derhal!
Bugün! Arkadaşlar…
Demokrasi!
Atılım!
Derhal!
Bugün!

Bugün buraya geldiğiniz, bizleri yalnız bırakmadığınız için çok teşekkür ediyorum!

Hepinizi hürmetle, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Sağ olun, var olun.

Allah hepimizi doğruluktan, doğruyu konuşmaktan ayırmasın!

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %