Dolar düşüşte, gözler Nisan ayı istihdam raporunda

0 0
Read Time:1 Minute, 47 Second

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – ABD’nin aylık istihdam raporu öncesinde baskı altında olan dolar Cuma günü düşüş yaşadı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,905 oldu.

EUR/USD 1,2060’ta büyük oranda sakin kalırken USD/JPY %0,1 artarak 109,16’ya yükseldi. AUD/USD %0,2 kayıpla 0,7766’ya inerken Kanada Bankası’nın (BoC) varlık alımlarını azaltması ve daha şahin bir kılavuza dönmesinin de yardımıyla USD/CAD %0,2 yükseldi ve 1,2176’dan alıcılandı.

Amerikan doları Cuma günü dar aralıklarda süreç gördü. Yatırımcıların odağı, ABD işgücü piyasasının güçlü bir yolda olduğunu göstermesi beklenen istihdam bilgilerinde.

Investing.com tarafından toplanan ekonomist iddiaları, Nisan ayında 978.000 yeni iş eklenmiş olduğunu düşünüyor.

Bununla birlikte Perşembe günü yayınlanan işsizlik müracaatlarının, geçen hafta salgının başından beri birinci sefer 500.000’in altına düşmesi ile beklentiler daha da yüksek olabilir.

Nordea analistleri, “pek çok müspet anketin (NFIB’in iş imkanları verisi rekor seviyedeydi) yanında işsizlik müracaatlarında görülen düşüş, istihdam büyümesinin arttığını ortaya koyuyor. Böylelikle önümüzdeki aylarda olumlu sürprizler olabileceği istikametinde düşünüyoruz” dedi.

Güçlü iktisat bilgileri, artan yatırımcı inancı ile daha çok risk almaya yönlendirebilse de Hazine getirilerinde de artışa yol açarak dolara takviye olabilir. Piyasa, Fed’in para siyasetini beklenenden daha kısa müddet içinde sıkılaştırmasını bekliyor.

Bununla birlikte şimdilik birden fazla yatırımcı, Fed’in, teşvikte azaltma konusunun yakın vakitte gündemlerinde olmayacağını söylemesine hazırlanmış görünüyor.

Öte yandan GBP/USD %0,1 artışla 1,3902 oldu. İngiltere Bankası Perşembe günkü toplantısında tahvil alım programının temposunu yavaşlatsa da sterlin önemli bir artış paylaşamadı.

İskoçlar seçime giderken siyasi belirsizlik de sterlini sınırlıyor ve bu belirsizlik, potansiyel olarak İskoç Ulusal Partisi ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson ortasında öbür bir bağımsızlık oylaması üzerine yeni bir savaşı tetikliyor.

Bununla birlikte ING analistlerine nazaran “sonuca bakacak olursak birden fazla kişin bağımsızlıkla ilgili erken bir seçim beklemiyor. İkinci referandumun (eğer olursa) yıllar sonra olabileceği düşünüldüğünde bu türlü bir risk priminin sterlinde fiyatlanmaya pek muhtaçlığı yok.”

Öte yandan USD/CNY %0,1 artarak 6,4623 oldu. Çin’in nisan ayı ticaret bilgileri beklenenden âlâ geldi. İhracat yıllık %32,3 ve ithalat %43,1 yükseldi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %