Dolar, Fed toplantısı ile Biden’in konuşması öncesinde yükseldi

0 0
Read Time:1 Minute, 29 Second

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Çarşamba günü yükseldi. Fed’in son siyaset kararı öncesinde iki ayın düşük düzeylerinden toparlanmaya çalışıyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 91,050 oldu.

EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2064’ye gerileyerek 1,2117 olan iki ayın yükseğinden düştü. GBP/USD %0,3 düşüşle 1,3873 olurken USD/JPY %0,3 artışla 109,00’a yükseldi.

AUD/USD %0,3 düşüşle 0,7741’e geriledi. Avustralya’nın tüketici fiyat endeksi bilgileri, çeyrek bazda %0,6 ve yıllık bazda %1,1 artışla beklentilerin altında kaldı.

Dolarda yaşanan son düşüş, büyük oranda piyasanın, Fed’in enflasyondaki artışı göz arkası edeceğine ve ABD iktisadı süratle toparlansa da politik sıkılaşmayı erteleyeceğine olan inancından kaynaklanıyor.

Bununla birlikte ilgi artık Fed’in iki günlük para siyaseti sonucuna ve bilhassa Fed Lideri Jerome Powell’ın basın toplantısına dönüyor.

ABN Amro analistleri, “temel senaryo olarak üçüncü çeyrek sonuna kadar Fed’in lisanında büyük bir değişim beklemiyoruz. Tahminimizce 2022 başında başlamak üzere varlık alımlarında bir çeşit azalma görebiliriz” dedi.

Nordea analistleri, merkez bankasının varlık alımlarını azaltmayı konuşması için bu toplantının çok erken olduğu konusunda hemfikir lakin ülkedeki aşılama programı büyük bir tempo ile devam ederken bu tartışmanın beklenenden daha yakın vakitte başlayabileceğini düşünüyor.

“Fed’in azaltım senaryosu riski bu toplantı için çok düşük lakin [St Louis Fed Lideri James] Bullard, nüfusun %75-80’i aşılandığında Fed’in bilanço tartışmasına açık olabileceğine işaret ettiğinden ötürü Haziran ayında mevzu gündeme gelebilir.”

Fed dışında Lider Biden’in, Kongre’nin ortak bir oturumunda yapacağı birinci konuşması da vergi artırım planlarını açıklaması beklendiğinden ilgi çekecek.

Vergi artırım planına dair raporlar, Cuma günü kısa müddetliğine de olsa piyasanın risk iştahını düşürdü lakin plan daha somut hale gelirse çok daha büyük bir reaksiyon görülebilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %