Dolar, Fed tutanakları sonrasında kazancının bir kısmını kaybetti

0 0
Read Time:1 Minute, 23 Second

Muharrir: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Perşembe günü düşüş yaşadı. Fed’in son siyaset toplantısına ilişkin tutanaklar, tahvil alımını azaltma fikrini ortaya çıkardıktan sonra doların karı azaldı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 90,085’e geriledi.

EUR/USD %0,1 artışla 1,2188 olurken USD/JPY %0,1 düşüşle 109,12’ye geriledi, GBP/USD %0,1 yükselerek 1,4120’den alıcılandı ve AUD/USD %0,3 yükselişle 0,7750’ye ulaştı.

Tutanakların gösterdiğine nazaran “katılımcıların bir kısmı, iktisat Komite’nin amaçlarına gerçek süratli bir ilerleme kaydetmeye devam ederse bir noktada gelecek toplantılarda varlık alım temposunu düzenleme planı tartışılabilir.”

Bu gelişme, Fed Lideri Jerome Powell’ın, toplantının çabucak akabinde siyasette rastgele bir değişikliği tartışmanın şimdi vakti değil demesinden ötürü piyasayı biraz şaşırttı ve dolara yaradı.

Bununla birlikte artışlar hudutlu oldu. Merkez bankası üyeleri, iktisadın Fed’in azamî istihdam ve enflasyon gayelerine gerçek “istikrarlı bir ilerleme” kaydetmesine şimdi çok vakit olduğuna işaret etmeye devam etti.

Tutanaklar ABD tahvil randımanlarını bir nebze yükseltti. 10 yıllık Hazine randımanı, tutanaklar öncesinde %1,65 iken artık %1,67’den süreç görüyor lakin bu oran bile Mart doruklarına nazaran hayli düşük.

Öte yandan USD/ZAR, Güney Afrika merkez bankasının son toplantısı öncesinde %0,2 düşüşle 14,0812’ye geriledi. bankanın Perşembe günü faizleri değiştirmeden bırakması mümkün fakat enflasyonun beklenenden daha süratli yükselmesinin akabinde bankanın siyasetlerini sıkılaştırmak zorunda kalacağına dair beklentiler artıyor.

Çarşamba günü yayınlanan bilgilere nazaran mart ayında %3,2 olan enflasyon, nisan ayında %4,4 ile 14 ayın yükseğine ulaştı. Merkez bankasının ana faizleri %3,5 puanda iken ülkede artık 2016 şubat ayından beri birinci defa negatif gerçek faiz var.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %