Dolar, Fed yetkililerinin genişlemeci politikanın bir süre daha yürürlükte olacağına işaret etmesi ile zayıfladı

0 0
Read Time:1 Minute, 31 Second

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Fed yetkililerinin, merkez bankasının bir mühlet daha ultra genişlemeci para siyasetini sürdüreceğine işaret etmesi ile dolar Salı günü zayıfladı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 düşüşle 89,955 oldu.

EUR/USD %0,3 artışla 1,2183’e çıkarken Japonya iktisadının, koronavirüsten ötürü beklenenden daha fazla küçüldüğünü gösteren bilgilerin akabinde USD/JPY %0,1 düşüşle 109,08’den süreç gördü. AUD/USD %0,5 yükselerek 0,7802’den alıcılandı.

Geçen hafta dolar, tüketici fiyatlarındaki büyük artış sonrasında yükseldi. Datalar Fed’in, genişlemeci siyasetlerini öngördüğünden daha yakın bir gelecekte denetim altına alma baskısı hissedeceğine işaret etti.

Fakat Dallas Fed Lideri Robert Kaplan, gelecek yıla kadar faizlerde artış beklemediğini yinelerken Fed Lider Yardımcısı Richard Clarida, ABD iktisadının şimdi bankanın büyük tahvil alımını azaltacak eşiğe ulaşmadığının delili olarak hayal kırıklığı yaratan iş raporuna işaret etti.

Bu, merkez bankasının enflasyondaki süreksiz artışı tolere edeceğine ikna etti ve Amerikan dolarında düşüşe yol açtı.

Öteki Fed yetkilileri de hafta içerisinde konuşacak ve yatırımcılar, Çarşamba günü paylaşılacak olan son Fed toplantısının tutanaklarını dikkatle inceleyecek.

Öte yandan GBP/USD %0,4 artışla 1,4183’e yükseldi. Yatırımcılar, katı kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının verdiği keyifle sterlinde artışa yol açtı.

Sterline dair iyimserliğin öbür bir kaynağı, katı karantinanın uygulandığı Ocak-Mart ortasında beklenmedik bir formda %4,8’e düşen işsizlik oranı oldu.

ING analistleri, “sterlin 1,4100 üzerinde rahat görünüyor ve bu hafta Fed’den şaşırtan derecede şahin yorumlar olmazsa 1,4200 bölgesini test edebilir” dedi.

Ayrıyeten USD/CNY %0,2 düşüşle 6,4245’e gerilerken Macaristan merkez bankası yetkililerinin, gösterge faizinde Haziran ayında artırım olabileceğine işaret eden yorumları sonrasında EUR/HUF %0,3 kayıpla 350,13’ten alıcılandı.

ING ekledi, “bu, NBH’nin faiz artırımında geç kalacağını hissetmiş olan piyasaları şaşırttı ve bu haber, EUR/HUF paritesini 350 bölgesine gönderebilir.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %