Dolar, Powell’ın etkisiyle yaşanan kayıplardan toparlandı

0 0
Read Time:1 Minute, 27 Second

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Perşembe günü ABD doları yükselerek artan resesyon kaygılarının Hazine getirilerinde düşüşe yol açmasıyla yaşadığı birinci kayıpların akabinde istikrara kavuştu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Fed’in 75 puanlık artırım yaptığı 15 Haziran’da gördüğü 20 yılın tepesinden sert bir düşüş yaşayarak 104,010’a geriledi.

Piyasalar Fed’in teşebbüslerinin resesyonla sonuçlanacağı konusunda giderek daha telaşlı hale geldikçe dolar da o doruktan geri çekildi.

Fed Lideri Jerome Powell, Kongre’ye yapacağı iki günlük sunumun birincisinde bu tasaları artırdı. Merkez bankasının bunu amaçlamadığını söylese de resesyonun, fiyatları düşürme teşebbüslerinin “kesinlikle muhtemel bir sonucu” olduğunu tabir etti.

Bu kaygılarla birlikte 10 yıllık Hazine getirileri, bir nebze toparlanmadan evvel yaklaşık iki haftanın en düşük düzeyine indi.

Powell’ın sunumu bugün de devam edecekken bilgi cephesinde haftalık ilk işsizlik başvuruları var.

OANDA’da analist olan Jeffrey Halley, “Bu akşam Kongre’de Powell’ın bir sunumu daha olacak, bu nedenle gün içinde yeni dalgalanmalara ve Powell’ın her sözünün tahlil edilmesine hazır olun.” dedi.

EUR/USD %0,2 düşüşle 1,0549 olurken İngiltere hükümetinin, ulusal borcu kapatmak için faiz ödemelerinde %70’lik bir artışın üzerine Mayıs ayında beklenenden daha fazla borçlandığını gösteren bilgilerin akabinde GBP/USD %0,4 bedel kaybederek 1,2214’e geriledi. Riske hassas AUD/USD ise %0,6 düşüşle 0,6887’ye indi.

Bunlara ek olarak USD/JPY ikilisi, Çarşamba günü ulaştığı 24 yılın tepesi 136,71 puandan geri çekilerek %0,4 düşüşle 135,71 oldu. Japonya ve ABD’nin devlet tahvili getirileri ortasındaki farkın daralması yene takviye oldu.

İkiliyi baskılayan öteki etken, maliye bakanlığında kur siyasetinin eski sorumlusu Takehiko Nakao’nun yorumları oldu. Nakao, yendeki düşüşü önlemek için Japon hükümetinin döviz piyasalarına direkt müdahale mümkünlüğünün göz arkası edilemeyeceğini söyledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %