Dolar sakin ticarette sakin seyrediyor, tatillerin olduğu bir zamanda PMI ve ISM hakim

0 0
Read Time:1 Minute, 14 Second

Müellif: Geoffrey Smith 

Investing.com – Pazartesi günü dolar genel olarak sakin kaldı. İngiltere’de bugün resmi tatil.

Almanya’nın Mart ayı perakende satışları, ülkenin kısa müddetliğine karantinaları gevşetmesi ile beklentileri kıymetli ölçüde aştıktan sonra Euro güne müspet başladı. Şubat dataları de %1,2 olarak raporlansa da %2,7 artış istikametinde revize edildi.

Bununla birlikte ülkenin Nisan ayında kısıtlamaları tekrar sıkılaştırmasından ötürü data cephesinde Euro için hareketlendirici pek bir şey olmayabilir.

Dolar endeksi %0,1 düşüşle 91,218 oldu ve ABD iktisadının nispeten güçlü hali sayesinde Cuma günü elde ettiği karların birçoklarını elinde tutmayı başardı.

Euro %0,2 artışla 1,2041 dolar olurken Kanada ve Yeni Zelanda dolarları üzere emtia dövizleri, son haftalarda görülen güçlü boğa koşusu sonrasında hafif düşüşler yaşadı.

Euro bölgesinin daha şimdiki datalarını, imalat satın alma müdürleri endeksi olarak alacağız. Arz İdare Enstitüsü’nün (ISM) PMI bilgileri mahallî saat ile 10.00’da yayınlanacak.

Piyasalar için hafta sonu global bir dram yaratacak gelişmeler olmadı. Hazine Bakanı Janet Yellen bir ABD televizyonunda, Ailelere ve altyapıya yönelik yeni harcamalar yıllara yayılacağından hükümetin harcama planlarının enflasyonist bir tesiri olmadığını söyledi.

Gelişmekte olan piyasalarda Hindistan rupisi baskı altında kaldı. Dünyanın en büyük altıncı iktisadı, yeniden rekor virüs mevti paylaştı. Hindistan’ın çeşitli eyaletler hafta sonu seçimdeydi ve Başbakan Narendra Modi’nin BJP partisi, krizi yönetmedeki zayıflığına yönelik güçlü bir reaksiyon görmüş üzere görünüyor. BJP, 90 milyon insanın yaşadığı Batı Bengal eyaletini ve Kalkota metropol bölgesini kazanma amacının çok gerisinde kaldı.

Dolar rupi karşısında %0,1 artışla 74,17 oldu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %