Dolar/TL 8,2 civarında dalgalı, bugün Fed yarın TCMB’nin enflasyon raporu izlenecek

0 0
Read Time:2 Minute, 53 Second

ANKARA, 28 Nisan (Reuters) – Dolar/TL’de ABD bağlantılarına ait telaşlarla yaşanan 8,5 üzerindeki tarihi rekora hakikat yükseliş yerini 8,2 civarında dalgalı bir seyre bıraktı. Piyasalarda bugün ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklamaları, yarın ise TCMB enflasyon raporu istikamet belirleyici gelişmeler olarak takip edilecek.

ABD-Türkiye alakalarına yönelik tasalar ve kurumsal döviz satışlarıyla bu hafta 8,1840 – 8,4850 bandında sert dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah saat 09.00’da 8,2200/8,2500 düzeyindeydi.

Euro/TL bu hafta 10,2248’e kadar yükseldikten sonra bu sabah tıpkı saatte 9,9228 / 9,9594, sepet bazında TL 9,0710 / 9,1047 seviyesindeydi.

Dolar Fed’in para siyaseti açıklaması ve ABD Lideri Joe Biden’ın konuşması öncesinde en önemli para üniteleri karşısında gördüğü sekiz haftanın taban düzeyinden toparlanmaya çalıştı.

Dolar endeksi, 3 Mart’tan bu yana en düşük düzeyi olan Pazartesi günü gördüğü 90.679’den hafif toparlanarak 90.968’e yükseldi fakat yatırımcılar Mart sonundan bu yana devam eden düşüş eğiliminin sona erdiğine ikna olmadılar.

Dolardaki paha kaybı trendi bir müddettir TL’yi de olumlu etkiliyor. Lakin bankacıların değerli bir kısmı bunun Türkiye iktisadına yönelik riskleri kısa vadede da az görünür kılsa da bu risklerin hala mevcut olduğuna da dikkat çekiyorlar.

Global piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi ve önümüzdeki periyotta indirim beklentilerinin sürmesine karşın %19 düzeyindeki siyaset faizi TL’yi destekleyen ana ögeler olmaya devam ediyor.

Devir dönem lokal döviz satışları da piyasayı destekleyen bir öge oluşturuyor. Swap piyasasında Kasım 2020’den bugüne yaşanan 16,5 milyar dolara ulaştığı hesaplanan yabancı girişinin ise 5-6 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor.

Yabancılar nadiren TL için optimist bir iddiada bulunuyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna hakikat bedel kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler ortasında dolar/TL için 9 hatta 10 düzeyine bedel kaybı bulunuyor.

EVVEL FED TAKİP EDİLECEK

Doların son haftalardaki düşüşü, ABD iktisadı süratle toparlanmaya başlayınca Fed’in derhal para siyasetini sıkılaştırmaya yer hazırlayacağı beklentisinin azalmasından kaynaklandı.

Fed’in bugün para siyasetinde değişiklik yapmaması ve Fed Lideri Jerome Powell’ın para siyasetini gevşek bırakma yanlısı iletisini tekrarlaması bekleniyor.

Fakat birtakım analistler, enflasyon beklentilerinin yükseldiğine işaret eden göstergelere dikkat çekerek Fed’in para siyasetinde sıkılaşmanın çok ileride yapılacağı bildirisinden uzaklaşabileceğine dikkat çektiler.

TL’nin de içerisinde yer alacağı gelişmekte olan ülke para ünitelerinde Fed’in bu iletisi taraf belirleyici olarak izleniyor.

TCMB YARIN ENFLASYON VARSAYIMINI NE KADAR ÜST REVİZE EDECEK

TCMB’nin enflasyon raporu bu haftanın kalanında öne çıkan ön değerli lokal gelişme olarak görülüyor. TCMB’nin %9.4 düzeyindeki yılsonu kestirimini besbelli biçimde yükseltmesi bekleniyor.

Yıl sonu enflasyon iddiaları Reuters anketlerinde %12 düzeyinde şekillenirken, ekonomistler TL’deki son kıymet kaybının yeni enflasyon baskısı yaratacağını bu nedenle yıl sonu varsayımını daha da üst revize edebileceklerini açık biçimde söylüyorlar. Bu revizyonlarda TCMB’nin siyaset faizini bir an evvel indirmek isteyeceği beklentileri de rol oynuyor. Piyasalar bu kapsamda enflasyon raporunda para siyaseti telaffuzlarını de takip ediyor olacaklar.

Gedik Yatırım dün Strateji Raporunda 2021 sonu enflasyon varsayımı %11,3’ten %15’e revize etti.

TCMB’nin yıl sonu %9,4 kestirimi artık piyasa kestirimlerinden çok uzaklaşmış durumda.

Kısa mühlet evvel tek haftada 10 milyar dolar döviz satışı yapan lokallerin elinde hala 200 milyar doların üzerinde yabancı para ve altın cinsi mevduat bulunuyor. Bankacılar bu hafta kurumsal tarafta satışların ay sonu vergi ödemeleri kaynaklı olduğunu iddia ediyorlar. Vergi ödemeleri bir müddettir yalnızca kamu bankalarına yapılıyor.

Reuters’ın görüşlerine başvurduğu işlemciler geçmiş devirde yapılan kamu kurumu kaynaklı döviz satışlarının datalarda 2020 Kasım başından beri görülmediğine dikkat çekiyorlar.

Piyasada ABD ile bağlar takip edilmeye devam etse de bundan sonra Haziran ayındaki görüşme ve bu görüşme öncesi diplomasi trafiği izlenecek. Kripto düzenlemeleri de takip edilen hususlar ortasında.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %