Dolar/TL 8,2 üzerinde baskı altında; TL varlıklar negatif ayrışırken ABD ile ilişkiler, ECB takip edilecek

0 0
Read Time:3 Minute, 7 Second

ANKARA, 22 Nisan (Reuters) – Dolar/TL, global piyasalardaki satış baskısı, ABD-Türkiye ilgilerine yönelik telaşlar ve Türkiye iktisadına yönelik devam eden risklerin tesiriyle 8,2 üzerinde baskı altında.

Piyasada bugün Merkez Bankası’nın (TCMB) %19 düzeyindeki siyaset faizini sabit tuttuğu kararına ait PPK özetleri, Nisan ayı tüketici inanç endeksi, haftalık menkul değer, para banka ve rezerv istatistikleri takip edilecek.

Asya borsaları global pay piyasalarında hafta başında görülen satışların akabinde görülen toparlanmayı takip ederek yükselişe geçti. Petrol fiyatları ise dünya genelinde artan COVID hadiseleri nedeniyle tekrar geriledi.

Dolar, ABD Hazine tahvil getirilerindeki gerilemenin akabinde başka para ünitelerindeki getiri avantajının azalması nedeniyle son haftaların en düşük düzeylerine yakın seyrediyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) TSİ 14.45’te açıklayacağı para siyaseti kararı öncesinde gözler euroya çevrildi. Toplantı sonrasında iktisadın görünümü hakkında yapılabilecek müspet bir kıymetlendirme ya da tahvil alım programının yavaşlatılacağına yönelik ipuçları euronun üst taraflı tırmanışa geçmesini sağlayabilir.

Öte yandan Kanada Merkez Bankası dün tahvil alımlarını azaltıp faizleri 2022 sonunda artırmaya başlayabileceğini açıklayarak G7 ülkeleri içinde koronavirüsün ekonomik tesirleriyle çaba etmek için başlatılan imkanları geri çekmeye başlayan birinci ülke oldu.

Global piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi, önümüzdeki devirde indirim beklentilerinin sürmesine karşın %19 düzeyindeki siyaset faizi TL’yi destekleyen ana ögeler olarak hala öne çıkıyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yılsonuna gerçek paha kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler ortasında dolar/TL için 9 hatta 10 düzeyine kıymet kaybı bulunuyor.

ABD İLE İLGİLER SATIŞ BASKISINI TETİKLEDİ

ABD Lideri Joe Biden’ın Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Ermeni olaylarını resmen soykırım olarak tanıması bekleniyor. Bahse yakın üç kaynağın verdiği bilgiye nazaran, Biden 1915 olaylarının anma günü olan 24 Nisan’da yapacağı açıklamada “soykırım” tabirini kullanabilir.

Biden idaresinin Türkiye’nin tehcir olarak nitelediği olayları soykırım olarak tanıması her ne kadar sembolik olsa da, Ankara’da öfke yaratarak ikili Türkiye bağlantılarının daha gerilmesine yol açabilir.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “TL’de dün dolar karşısında %1’e yaklaşan bir kıymet kaybı yaşandı. Baktığımızda gelişmekte olan ülke para ünitelerinde benzeri bir trend göremiyoruz. Burada ABD ile münasebetlerin kısa vadede daha da gerileyeceği tasası tesirliydi. Bunun yanı sıra rezervlerin gerekirse daha fazla satılabileceği söylemi de telaş yarattı” dedi ve ekledi:

“Türkiye iktisadına yönelik riskler devam ediyor. Geçen haftalarda global risk iştahındaki canlı seyir ve faizin %19’da sabit tutulması risklerin fiyatlamalarda daha az hissedilir olmasını sağlamıştı. Lakin global satış baskısı başladığında TL kıymetli bir bedel kaybı yaşadı. Bunun yanı sıra hafta sonu tatili 3 gün olacak. Hafta sonunda yaşanabilecek olayların riskleri göz önüne alan yatırımcılar bir müddettir olduğu üzere konumlarını hafta sonu için kapadığını görüyoruz. Gerekirse hafta başında tekrar açıyorlar. Tüm bunlar TL için optimist bir telaffuz yapamamamıza neden oluyor.”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün TCMB rezervlerindeki 128 milyar doların “ne peşkeş” çekildiğini ne de “heba edildiğini”, talebi karşılamak için kullanıldığını belirterek, hali hazırda 95 milyar dolarlık rezerv olduğunu ve bunun da piyasa şartlarına nazaran gereksinim olduğunda kullanılabileceğini söyledi.

Erdoğan piyasa şartlarının rezerv değişimlerini belirlediğini, gereksinim olmaması halinde rezervlerin 100 milyar doların üzerine çıkabileceğini de belirtirken; TCMB kaynaklarının son 2 yılda yalnızca 4 kalemde 165 milyar dolar kullanıldığını söyledi.

TCMB’nin yıl sonu enflasyon iddiası %9.4 düzeyinde, lakin ay sonunda enflasyon raporunda bariz artış bekleniyor. Ağbal devrinden daha erken faiz indirimi gerçekleştirileceğini öngören piyasanın yıl sonu enflasyon beklentileri Reuters anketinde %11.6’dan %14.1’e çıktı. Enflasyon raporu 29 Nisan’da açıklanacak.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB liderinin vazifeden alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS‘i bu hafta birinci defa 400 baz puanın altında indi. Lakin bu düşüş de süreksiz olurken CDS bu sabah saat 0855’te 407/413 düzeyinde.

Dolar/TL saat 09.00’da 8,2400/8,2700 düzeyindeydi. Euro/TL 9,9152/9,9525, sepet bazında TL 9,0776/9,1111 seviyesindeydi.

Piyasalarda koronavirüsün Türkiye ve dünya ekonomilerine tesiri de takip edilmeye devam ediliyor. Önümüzdeki hafta gerçekleşecek bakanlar şurası toplantısında yeni tedbir açıklanıp açıklanmayacağı yakından izleniyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %