Dolar/TL 8,20 civarında: Fed açıklamasının ardından odak noktası TCMB enflasyon raporu

0 0
Read Time:3 Minute, 19 Second

ANKARA, 29 Nisan (Reuters) – Dolar/TL sert yükselişlerin akabinde 8,2 civarında istikrar bulurken ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iktisada verdiği takviyeleri geri çekmeyi pahalandırmak için çok erken olduğunu açıkladı.

Piyasada Fed’in net telaffuzunun akabinde bugün istikamet belirleyeci olarak Merkez Bankası (TCMB) enflasyon raporu izleniyor. Raporda yıl sonu %9,4 beklentisinde ne kadar üst istikametli revizyon yapılacağı ve bankanın önümüzdeki periyot para siyasetinin nasıl şekilleneceğine ait ipuçları takip ediliyor.

Dolar/TL’de hafta başında ABD münasebetlerine ait tasalarla yaşanan 8,5 üzerindeki tarihi rekora gerçek yükseliş yerini 8,2 civarında dalgalı bir seyre bıraktı. ABD-Türkiye bağlantılarına yönelik telaşlar ve kurumsal döviz satışlarıyla bu hafta 8,1840-8,4850 bandında sert dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL bu sabah saat 08.53’te 8,1800 / 8,2150 düzeyindeydi.

Euro/TL bu hafta 10,2248’e kadar yükseldikten sonra bu sabah tıpkı saatte 9,9272 / 9,9705, sepet bazında TL 9,0536 / 9,0928 seviyesindeydi.

Fed Lideri Jerome Powell, Fed’in faizleri ve tahvil alım programını değiştirmediği kararının akabinde düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin ekonomik toparlanmasına yönelik daha optimist bir yaklaşım sergilemesine karşın para siyasetindeki rastgele bir değişikliği değerlendirmeye başlamak için “henüz vaktin gelmediğini” söyledi.

Powell’ın açıklamalarının akabinde Biden Kongre’ye yaptığı birinci konuşmasında aileler ve eğitim için kapsamlı bir takviye paketi açıkladı.

Ord Minnett’in yatırım danışmanı John Milroy, Biden’ın yaptığı konuşmayı kıymetlendirerek “Büyük altyapı harcaması, iklim adımları ve aşılar üzere değerli noktalara değindi. Fed para siyasetini gevşetme yanlısı yaklaşımını koruyor. Hepsi de çok destekleyici” dedi.

Dolar, Fed’in para siyasetini gevşetme yanlısı yaklaşımını sürdürmesi ve Beyaz Saray’ın büyük çaplı harcama planlarının akabinde dokuz haftanın en düşük düzeyine geriledi.

Yatırımcılar bir müddettir enflasyonda global çapta yükseliş öngörerek döviz piyasalarında konum alırken, yapılan açıklamalar bu öngörüleri destekledi.

Dolar =USD en önemli para üniteleri karşısında Mart sonunda gördüğü tepe olan 93.439’dan epeyce uzakta yaklaşık dokuz haftanın en düşük düzeyi olan 90.443’te bulunuyor.

Global piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi ve önümüzdeki periyotta indirim beklentilerinin sürmesine karşın %19 düzeyindeki siyaset faizi TL’yi destekleyen ana ögeler olmaya devam ediyor.

Devir periyot lokal döviz satışları da piyasayı destekleyen bir öge oluşturuyor. Swap piyasasında Kasım 2020’den bugüne yaşanan 16.5 milyar dolara ulaştığı hesaplanan yabancı girişinin ise 5-6 milyar dolara gerilediği hesaplanıyor.

Yabancılar nadiren TL için optimist bir kestirimde bulunuyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna gerçek bedel kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler ortasında dolar/TL için 9 hatta 10 düzeyine kıymet kaybı bulunuyor.

TCMB Enflasyon Varsayımını Ne Kadar Üst Revize Edecek?

TCMB’nin enflasyon raporu bu haftanın kalanında öne çıkan ön değerli lokal gelişme olarak görülüyor. TCMB’nin %9,4 düzeyindeki yıl sonu kestirimini bariz biçimde yükseltmesi bekleniyor.

Enflasyon Mart’ta bir evvelki aya nazaran %1,08 olurken, yıllık bazda %16,19 ile 2019 ortasından beri en yüksek düzeye çıkmıştı. Reuters anketi Nisan’da yıllık enflasyonun %17,3’e yükseleceğini gösteriyor.

Ekonomistler TL’deki bedel kaybı ÜFE’deki %30 üzeri düzey ile TÜFE iddialarını üst çekmiş bulunuyor. Mart anketinde %12.15 düzeyinde bulunan yıl sonu enflasyon varsayım medyanı, dün yayımlanan Nisan anketinde %14 düzeyinde. Kestirimler ise %11,60 ila %15 ortasında değişiyor.

Yıl sonu enflasyon iddiaları Reuters anketlerinde süratle düşük çift haneli düzeylerden %14’e yükseldi. Ayrıyeten ekonomistler TL’deki kıymet kaybının yeni enflasyon baskısı da yaratacağını bu nedenle yıl sonu kestirimini daha da üst revize edebileceklerini söylüyorlar.

Revizyonlar hala tamamlanmadı ve birtakım bankacılar bugünki enflasyon raporu ve / yahut önümüzdeki haftaki TÜFE datalarını de bekliyorlar. Beklemeyi tercih eden ekonomistler kestirimlerde üst revizyon olacağına kesin gözüyle bakarken üst revizyonun boyutunu kestiremediklerini belirtiyorlar.

Bu revizyonlarda TCMB’nin siyaset faizini bir an evvel indirmek isteyeceği beklentileri de rol oynuyor. Piyasalar bu kapsamda enflasyon raporunda para siyaseti telaffuzlarını de takip ediyor olacaklar.

Kısa mühlet evvel tek haftada 10 milyar dolar döviz satışı yapan lokallerin elinde hala 200 milyar doların üzerinde yabancı para ve altın cinsi mevduat bulunuyor. Bankacılar bu hafta kurumsal tarafta satışların ay sonu vergi ödemeleri kaynaklı olduğunu varsayım ediyorlar. Vergi ödemeleri bir müddettir yalnızca kamu bankalarına yapılıyor.

Piyasada ABD ile münasebetler takip edilmeye devam etse de bundan sonra Haziran ayındaki görüşme ve bu görüşme öncesi diplomasi trafiği izlenecek. Kripto düzenlemeleri de takip edilen mevzular ortasında.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %