Dolar/TL 8,30’un hemen altında: Hazine ihaleleri izlenirken Perşembe günkü TCMB faiz kararı bekleniyor

0 0
Read Time:2 Minute, 30 Second

ANKARA, 4 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL global risk iştahında dün akşam saatlerinde başlayan canlanma ile güne 8,3’ten hudutlu düşüşle başladı.

Bankacılar haftanın kıymetli bir gündemi olan Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesi bugün aylık enflasyon gelişmeleri raporunu, Hazine’nin iki ihalesini ve gerçek efektif kur endeksini takip edecek.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) TL’deki paha kaybının da tesiriyle Nisan ayında %17,14 ile 2 yılın rekor düzeyine yükselirken bu seviyeyi tepe olarak tanımlayan TCMB önümüzdeki aylarda enflasyonda düşüş bekliyor.

Piyasa beklentisi ise tepenin Mayıs ya da Haziran’a sarkabileceği TCMB’nin yıl sonu beklentisi olan %12,2’inin ise hayli optimist olduğu tarafında. Reuters anketinde enflasyona ait yıl sonu beklentileri son iki ayda besbelli üst revize edilerek %14’e yükseldi.

Kimi ekonomistler risklerin hala üst taraflı olduğuna dikkat çekiyorlar. Üretici fiyatlarındaki artışın %35’i aşması bunun muhakkak bir gecikmeyle de olsa tüketici fiyatlarına da yansıyabileceğini belirten ekonomistler en çok TL’de yeni bir bedel kaybından kaygı ediyorlar.

Bu kapsamda Reuters anketine katılan ekonomistlerin tamamı Perşembe günü TCMB’nin faizleri sabit bırakmasını bekliyor.

Piyasalarda faiz kararı öncesi bugün Hazine’nin 13 ay vadeli kuponsuz tahvilin birinci ihracını ve 4 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvilin tekrar ihracını da takip ediyor. Hazine geçtiğimiz ay olduğu üzere bu ay da daha çok yabancıların ilgi gösterdiği 10 yıllık tahvil ihracı yerine euro ve altın cinsi tahvil ve sukuk ihraçlarına yöneldi.

Global Piyasalar

Asya borsalarının birden fazla yükselirken yatırımcılar büyük iktisatların koronavirüsün ekonomik tesirlerinden sıyrıldığına yönelik işaretleri takip etmeye devam ettiler.

Dolar ABD imalat dalına dair dataların beklenmedik formda düşük gelmesinin akabinde yatırımcıların güçlü iktisadın doların yükselmesine yol açacağı iddialarını azaltmasıyla kayıplarını artırdı.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirileri US10YT=RR ISM endeksinin beklentilerin altında gelmesi ve New York Fed Lideri John Williams’ın iktisattaki toparlanmanın para siyasetinde sıkılaşmaya gitmek için “yeterli olmadığını” söylemesinin akabinde 2,5 baz puan geriledi. geçen hafta başında ABD ilgilerine ait telaşlarla yaşanan 8,5 üzerindeki tarihi rekora hakikat yükseliş yerini haftanın son günlerinde hudutlu aşağı istikametli bir seyre bıraktı.

ABD-Türkiye ilgilerine yönelik kaygılar ve kurumsal döviz satışlarıyla geçen hafta 8,1840 – 8,4850 bandında sert dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL TRYTOM=D3 haftayı 8.3 civarında tamamladı. Kur bu sabah saat 08.48’de 8,2600 / 8,2860 düzeyinde.

Euro/TL tıpkı saatte 9,9417 / 9,9739, sepet bazında TL 9,1011 / 9,1301 seviyesindeydi.

TCMB’de lider değişikliği kısa vadede faiz indirimleri beraberinde getireceği kaygılarıyla TL’de %10’un üzerinde kıymet kaybına neden olmuştu. Banka şimdi faiz indirimine gitmedi. Lakin şimdi indirim yapılmamış olsa da piyasalarda genel tasa bir an evvel faiz indirimi isteğinin devam edeceği tarafında.

Bu telaşlar yabancı yatırımcıların TL cinsi varlıklardan uzak durması ile sonuçlanıyor. Tahvil ve borsada yabancı hissesi sene başındaki sonlu yükseliş sonrası yine tarihi düşük düzeylerde seyrederken birçok bankacı bu senaryoda ödemeler istikrarına ait bir riskin oluşmasından tasa ediyor.

Yabancılar nadiren TL için optimist bir iddiada bulunuyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna hakikat bedel kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler ortasında dolar/TL için 9 hatta 10 düzeyine paha kaybı bulunuyor.

Devir periyot lokal döviz satışları da piyasayı destekleyen bir öge oluşturuyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %