Dolar/TL 8,30’un hemen üzerinde: Politika faizinin sabit tutulmasının beklendiği PPK toplantısında metin değişiklikleri izlenecek

0 0
Read Time:2 Minute, 35 Second

ANKARA, 6 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL geçen haftaki sert dalgalanma sonrası bu hafta 8.3 etrafında daha yatay bir seyir izlerken Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün sonuçları açıklanacak faiz kararı takip ediliyor.

Reuters anketine katılan 18 kurumun tamamı Mayıs ayında TCMB’nin siyaset faizini %19 düzeyinde sabit bırakmasını bekliyor. Bu beklentide yaklaşık 2 yılın doruğuna ulaşan enflasyondaki yüksek seyir öne çıkıyor. Ankette birinci faiz indirimine ait beklentilerde ise yılın üçüncü çeyreği öne çıkıyor.

Bankacılar TCMB faiz kararı öncesi dün beklenti anketini takip ederken ankette yıl sonu, 12 ve 24 aylık enflasyon beklentilerinde bozulma barizleşmiş durumda.

Beklenti anketinde, yıl sonu TÜFE beklentisi bir evvelki anketteki %13.12’den %13.81’e yükselirken 12 aylık beklentiler %11.26’dan %11.81’e, 24 aylık beklenti %9.55’ten %9.99’a yükselmiş durumda.

Dolar/TL’de geçen hafta başında ABD münasebetlerine ait telaşlarla yaşanan 8.5 üzerindeki tarihi rekora yanlışsız yükseliş yerini 8.3 etrafında daha sonlu dalgalanan bir seyre bırakmış durumda.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 09.03’te 8.3200/8.3270 düzeyinde. Euro/TL birebir saatte 9.9911/10.0007, sepet bazında TL 9.1555/9.1639 seviyesindeydi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Bugün için TCMB’den beklenti faizlerin sabit tutulması tarafında. Beklenti anketi dün gösterdi ki enflasyon beklentilerinde görülen bu bozulma seviyesi ile bugün bir faiz indiriminin maliyeti çok çok yüksek olur. O nedenle fiyatlamaların içinde de açıkçası bariz bir indirim beklentisi bulunmuyor. Bu çok sonlu da olsa TL pozitif” dedi ve ekledi:

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) TL’deki paha kaybının da tesiriyle Nisan ayında %17.14 ile 2 yılın rekor düzeyine yükselirken bu seviyeyi tepe olarak tanımlayan TCMB önümüzdeki aylarda enflasyonda düşüş bekliyor.

Piyasa beklentisi ise doruğun Mayıs ya da Haziran’a sarkabileceği, TCMB’nin yıl sonu beklentisi olan %12.2’inin ise epeyce optimist olduğu tarafında. Reuters anketinde enflasyona ait yıl sonu beklentileri son iki ayda besbelli üst revize edilerek %14’e yükseldi.

Öte yandan dün Reuters’da yayımlanan bir haberde de dikkat çekildiği üzere koronavirüs nedeniyle 17 Mayıs’a kadar sürecek kısıtlamaların enflasyon üzerindeki tesirini pahalandıran ekonomistlere nazaran, bu periyotta satılamayan birtakım eserlerin fiyatlarında değişim olmaması Mayıs ayı özelinde bu eserlerin tesiriyle enflasyonun daha düşük çıkmasına neden olabiliceği tarafında. Pandemi başında da görülen bu tesirin kapanmanın sona ereceği Haziran ayında ortadan kalkması bekleniyor. ekonomistler enflasyon üzerindeki risklerin hâlâ üst taraflı olduğuna dikkat çekiyorlar. Üretici fiyatlarındaki artışın %35’i aşması bunun belli bir gecikmeyle de olsa tüketici fiyatlarına da yansıyabileceğini belirten ekonomistler en çok TL’de yeni bir kıymet kaybından tasa ediyorlar.

Global Piyasalar

Asya borsaları güçlü ekonomik toparlanma umuduyla yatırımcıların büyümeye hassas paylara yönelmesiyle yükselirken, emtia fiyatları son yılların en yüksek düzeylerine yakın seyrini korudu.

Dolar ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde iki haftanın tepesine yakın seyretti. Yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi Fed’in iktisada verdiği takviyesi ne vakit geri çekeceğine dair ipucu verebilir.

Doların en önemli para üniteleri karşısında seyrini izleyen endeks evvelki seansta 19 Nisan’dan bu yana en yüksek düzeyi olan 91.436’ye kadar yükseldikten sonra sonlu değişim göstererek 91.316’da bulunuyor.

Dün açıklamalarda bulunan üç kıdemli Fed yetkilisinden Chicago Fed Lideri Charles Evans, ABD’nin ekonomik büyümesi konusunda birkaç ay öncesine nazaran daha optimist olsa da, gevşek para siyasetinin bir müddet daha devam etmesini beklediğini söyledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %