Dolar/TL, ABD ile ilişkilere yönelik endişeler ve Kavcıoğlu’nun açıklamaları sonrası 8,40’ı aşarak tarihi zirveye yaklaştı

0 0
Read Time:3 Minute, 2 Second

ANKARA, 26 Nisan (Reuters) – Dolar/TL, ABD-Türkiye münasebetlerine yönelik tasalar ve Merkez Bankası’nın açıklamalarının akabinde Türkiye iktisadına yönelik devam eden risklerin tesiriyle 8,40 üzerinde baskı altında.

TL’de geçen haftadan beri emsal para ünitelerinden negatif ayrışma ve bedel kaybı devam ederken kur 8,58 düzeyindeki tarihi doruğuna yaklaştı.

İşlemciler ABD ile bağlarda daha süratli bir bozulma riskine dikkat çektiler. Ayrıyeten işlemciler geçen haftadan beri TL’nin tekrar paha kaybetmesinin enflasyonda getireceği yeni yükselişler ve muhtemel yeni faiz artışı muhtaçlığının karşılanmayacağı beklentisinin kaygıların daha da artmasına neden olduğunu belirttiler.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB liderinin vazifeden alınmasıyla Mart sonunda 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS‘i geçen hafta birinci kere 400 baz puanın altında indi. Lakin bu düşüş de süreksiz olurken CDS bu sabah saat 0826’da 422/427 düzeyinde. TRGV5YUSAC=MG

Dolar/TL TRYTOM=D3 en yüksek 8.4450 düzeyini gördükten sonra saat 08.49’da 8,4225 / 8,4450 düzeyindeydi. Euro/TL 10,2248’e kadar yükseldikten sonra birebir saatte 10,2005 / 10,2286, sepet bazında TL 9,3115 / 9,3368 seviyesindeydi.

TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu Cuma günü, “Sıkı para siyasetine devam edeceğiz” dedi, lakin “%19 olan faizlerin uzun vadede artıracağım dediğiniz vakit gerçek kesime nasıl bir ileti verirsiniz?; bu işi istikrarlı götürmemiz lazım” tabiriyle yüksek faize karşı olarak algılanmaya devam eden telaffuzları devam ettirdi. Kavcıoğlu “Faize karşı olmayan var mı? Yüksek faizden şad olan kim var?” dedi. Danışmanlıktan Hasret Derici, “Kavcıoğlu TCMB’nin sıkı para siyasetine sadık kaldığını ve kalacağını belirtmesine karşın kelam konusu sözlerin metinden çıkartılmış olması para siyaseti ile ilgili belirsizliğin de sürmesine neden olacaktır” dedi.

TCMB geçen hafta gerekirse ek sıkılaştırma yapılabileceği ve para siyasetinin uzun müddet sıkı tutulacağına yönelik sözleri PPK metninden çıkarmıştı.

Bankacılar birkaç haftadır global piyasalarda yaşanan riskli varlıklara yönelik iştahın artmasının TL’ye ait risklerin önüne geçtiğine fakat bunun kalıcı olmayabileceğine dikkat çekmişlerdi.

Hakikaten global piyasalardaki görünümün bilhassa geçen hafta bozulması ile birlikte TL yeni bir satış baskısı altında girdi.

Piyasada bugün kabine toplantısı haftanın kalanında ise ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı ve TCMB’nin enflasyon raporu öne çıkan gelişmeler. TCMB’nin %9.4 düzeyindeki yılsonu varsayımını bariz halde yükseltmesi bekleniyor.

Türkiye’de tespit edilen günlük yeni koronavirüs hadise sayıları son dört günde 60,000’li düzeylerden dün prestijiyle 38,553’e gerilerken 347 kişi daha hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin sayısı sekiz gündür 300’ün üzerinde yer alarak salgın başından bu yana en yüksek düzeylerde bulunuyor.

Kabine toplantısında kısa bir müddet evvel sıkılaştırılan önlemlere yenilerinin eklenip eklenmeyeceği, muhtemel önlemlerin üretime iktisada tesirleri de takip edilecek.

ABD Lideri Joe Biden Cumartesi günü yaptığı açıklamada 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermenilerin vefatını soykırım olarak niteledi. Türkiye 1915 yılında çok sayıda Ermeni’nin Osmanlı güçleriyle çatışmada öldüğünü kabul etse de bunun sistematik olmadığını savunuyor.

Biden’ın soykırım nitelemesi daha çok sembolik bir değere sahip olsa da Ankara’da öfke yarattı. Fakat Erdoğan Cumartesi akşamı yaptığı kısa konuşmada mevzuya değinmedi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Reuters söyleşisinde, soykırım nitelemesinin “kabul edilemez” olduğunu belirterek Türkiye’nin önümüzdeki aylarda çeşitli biçimlerde buna karşılık vereceğini söyledi. pay piyasaları Çin borsalarının üç haftanın doruğuna yakın seyretmesiyle yükselirken, dolar iki ayın taban düzeyine geriledi. Global ekonomik toparlanmanın rayında olduğuna yönelik işaretler risk iştahını destekliyor.

Global piyasalarda doların zayıf seyrine devam etmesi, önümüzdeki devirde indirim beklentilerinin sürmesine karşın %19 düzeyindeki siyaset faizi TL’yi destekleyen ana ögeler olarak hala öne çıkıyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yılsonuna yanlışsız bedel kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler ortasında dolar/TL için 9 hatta 10 düzeyine paha kaybı bulunuyor.

Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın bu hafta yapılacak para siyaseti toplantısında tahvil alımlarının azaltılması konusunda konuşmayacağına dair spekülasyonların tesiriyle geriledi.

Fed’in para siyaseti toplantısı Çarşamba günü sona erecek. Para siyaseti konusunda önemli bir değişiklik beklenmezken, yatırımcılar toplantıdan sonra Powell’ın açıklamalarını yakından izleyecekler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %