Dolar/TL, BDDK kararının etkisiyle haftaya sert düşüşle başladı

0 0
Read Time:48 Second

Investing.com – Cuma günü yurt içi piyasaların kapanışının akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Heyeti (BDDK), ticari kredilerde sınırlamaya gidildiğini açıkladı. Konsey, bankalardan talep edilen kredinin maksada uygun kullanımını sağlamak gayeli aldığı kararı yayımlamasının akabinde USD/TRY kuru %4 gerileyerek 16,47’ye düştü.

Dün BDDK, tekrar bir duyuru yayımladı ve Cuma günkü kararın piyasalarca daha net anlaşılması için yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada alınan karardan muaf tutulacak ya da alınan karara bağlı olacak şirket ayrıntıları paylaşıldı.

Cuma günkü düşüşün akabinde kur yeni haftaya da kayıpla başladı. Fiyat günün birinci yarısında %4 gerileyerek 16,03 düzeyini test etti. Bu düzey 24 Mayıs sonrası görülen en düşük düzey oldu.

Günün devamında alınan yeni uygulamanın tesiriyle şirketlerin yapacağı süreçler yakından takip edilecek. Dolar kurunda BDDK kararı ile yaşanan düşüşün devam etmesi durumunda 15,85 en yakın dayanak olarak izlenirken birinci tesirinin akabinde fiyatın düşüşü durdurması durumunda ise uzun mühlet yataylık izlenen 16,40 en yakın direnç noktası olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %