Dolar/TL, enflasyona karşın merkezin faiz artırmayacağı beklentisi ve doların küresel piyasalarda güçlenmesiyle 8,30 üzerinde işlem görüyor

0 0
Read Time:1 Minute, 9 Second

Investing.com –  Mart ayında TCMB’nin 200 bp faiz artırması ile 7,21 düzeyine gerileyen USD/TRY kuru Ağbal’ın vazifeden alınmasının akabinde 8,46’ya yükseldi. Bu süratli yükselişin akabinde kısa periyodik 8,0 düzeyi altına gerileyen fiyat, ayı 8,20 düzeyi üzerinde %10’luk yükselişle kapattı. Nisan ayı içinde de 8,0 tabanını koruyan kur ayı yükselişle tamamladı.

Mayıs ayının birinci süreç gününde 8,30 üzerine çıktıktan sonra günü 8,25 düzeyinde kapattı. Bugün kur, en düşük 7,2465’i görmesinin akabinde tarafını üst çevirdi ve 8,3466’ya çıktı. Global tarafta dolarda tekrar toparlanma görülmesi ile gelişen ülke paralarında düşüş yaşanıyor ve bugün tamamında düşüş var, lakin TL, günlük bazda en çok düşen gelişen ülke parası olarak negatif ayrışıyor. TL’nin Mart sonrası kırılganlığını artıran münasebet olarak ise merkezin yüksek enflasyona rağmen yakın vadede para siyasetinde değişikliğe gideceği beklentisi olarak gösteriliyor.

TCMB Liderinin vazifeden alınmasının akabinde 8,46 ve 8,48 düzeylerine çıkan kurda bu aralık değerli direnç bölgesi olarak görülüyor. Bu hafta yapılacakPPK toplantısı öncesinde ise kurdaki yüksek seyrin korunması bekleniyor.

Merkezin %17’yi aşarak yaklaşık iki yılın tepesine çıkan enflasyon nedeniyle bu ayki toplantıda faizleri sabit tutması bekleniyor, fakat gerek siyasi taraftaki düşük faiz isteği gerekse karar metnindeki şahin sözlerin çıkarılması ve piyasaların bu nedenle yıl içinde faiz indirimi beklemesine rağmen sürpriz bir faiz artışının ise TL’nin kayıplarının bir kısmını silmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Muharrir: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %