Dolar/TL ve euro/TL Mayıs ayına nasıl başladı?

0 0
Read Time:1 Minute, 15 Second

Investing.com – Mayıs ayının birinci süreç gününe yükselişle başlayan USD/TRY kuru, günün birinci yarısında 8,3355’e yükselmesinin akabinde 8,30 yakınında süreç görürken EUR/TRY de 10,0 düzeyi üzerinde süreç görüyor.

Mart ayında TCMB Lideri’nin misyondan alınması ile 8,46’ya çıkan dolar kuru, geçen hafta da 8,48’e çıkarak Kasım ayında görülen rekor sonrası tepeyi gördü. Euro kuru ise geçen hafta 10,27 ile rekor tazeledi.

Döviz kurlarında yaşanan yükselişte para siyasetine dair belirsizlik, yabancı çıkışları ve dövize olan talep tesirli olurken enflasyondaki yükseliş de kurdaki fiyatlamayı etkiliyor.

Bugün açıklanan Nisan enflasyonu %17’yi aşarak son 23 ayın tepesine çıktı ve %19 olan faiz ile ortadaki makas da daraldı. TL’nin enflasyon bazlı gerçek getirisinin çok düşük olması ise döviz ve altına olan talebi artırıyor.

Yüksek gelen enflasyon verisinin akabinde TCMB’nin bu ay faiz indirimine gitmemesi, en makûs ihtimalle faizleri sabit bırakması beklenirken gerek yurt içinde döviz kurunun yüksek olması gerekse global emtia ve besin fiyatlarındaki artışın tesiriyle enflasyonun Mayıs’ta da yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Bu nedenle merkezin para siyasetinde değişikliğe gitmesine de yakın vadede pek ihtimal verilmiyor. Lakin Cumhurbaşkanı kararı ile liderlerin misyondan alınmasının çabucak akabinde faiz indirimine gidilmesi piyasalarda yılın kalanında yeniden faiz indirimi siyaseti uygulanacağı niyetinin güçlü kalmasına neden oluyor.

Sene başı prestijiyle dolar kur %11, euro kuru ise %10 yükseldi.

Dolar kurunda haftalık bazda Mart ve Nisan ayı içinde test edilen 8,46-8,48 bölgesi direnç, 8,13 – 8,07 aralığı  ise dayanak olarak izleniyor.

Muharrir: Deniz Engin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %