Dolar yüksek ancak bir haftalık düşüşe daha hazırlanıyor

0 0
Read Time:1 Minute, 47 Second

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Dolar Cuma günü yükseldi lakin pek çok haftanın düşük düzeylerine yakın kaldı ve arka arda dördüncü haftada da kayıp yaşama yolunda ilerliyor. İktisat toparlansa bile Fed, güvercin para siyasetini korudu.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 90,648 oldu.

Endeks Nisan kaybını %2,8’e düşürerek haftayı %0,2 düşük bitirme yolunda. Dört haftalık kayıp zinciri, Temmuz sonuna kadarki altı haftalık düşüşten beri en uzun periyod olacak. Sebebi kısmen emtia dövizlerindeki artış. Hem endüstriyel hem de zirai eserlerin fiyatları artıyor. Bu hafta doların en büyük kaybı Kanada ve Yeni Zelanda dolarları karşısında oldu.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2113 oldu. Evvelki seansta iki ayın yükseği 1,2150 olmuştu. GBP/USD 1,3942’de sakin kalırken USD/JPY %0,1 düşüşle 108,77’ye geriledi. AUD/USD %0,2 artışla 0,7779’a yükseldi.

Doların zayıflığı, iktisatta gelişme olduğunu kabul eden Fed’in genişlemeci siyasetini sürdürme kararından da etkilendi. Perşembe günü yayınlanan GSYH okuması, %6,4 büyüme gösterdi.

ING analistleri “ABD’nin ön gerçek faizleri zati hayli negatif ve ABD TÜFE bu çeyrekte büyük oranda artarken daha da düşecek. Bu, USD negatif olabilir, bilhassa dünyanın geri kalanı (yani Avrupa), önümüzdeki aylarda ekonomik bir toparlanma görecekken” dedi.

Avrupa’da yaşanacak toparlanmanın göstergesi, Fransa’nın birinci çeyrek GSYH okuması ile geldi. Euro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisindeki ekonomik çıktı, Mart ayına kadarki çeyrek devirde %0,4 büyüdü.

Öte yandan USD/CNY, Çin’in beklenenden daha yavaş ivmelenen imalat aktivitesine karşın 6,4706’da sakin kaldı. İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi ise Mart ayındaki 51,9 puana nazaran 51,1 ile düşük geldi.

USD/KRW %0,4 artışla 1.111,85 oldu. Güney Kore’nin endüstriyel üretimi, Mart ayında aylık bazda %0,8 düşüş yaşadı. Beklentiler %0,1 artış tarafındaydı.

USD/TRY ise %0,1 düşüşle 8,2093’e geriledi. Türkiye merkez bankası Perşembe günü yılsonu enflasyon kestirimini %9,4’ten %12,2’ye çıkardı ve yeni lider, fiyat baskıları düşene kadar sıkı bir siyasetin sürdürüleceğini söyledi.

ING ekledi: “Türkiye merkez bankası, enflasyonun Nisan ayında tepeyi göreceğini düşünürken mevcut piyasa beklentilerine nazaran gidişat nispeten optimist.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %