Dolar yükseldi, enflasyon verileri paylaşılacak

0 0
Read Time:1 Minute, 43 Second

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar yükseldi lakin ABD enflasyon bilgileri öncesinde hala düşük düzeylere yakın.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,2 artışla 90,287 oldu. Salı günü 26 Şubat’tan beri birinci sefer 90,130 puana düşmüştü.

EUR/USD %0,2 düşüşle 1,2127 olurken USD/JPY %0,2 artarak 108,83 puana yükseldi. AUD/USD %0,5 düşüşle 0,7804’e gerilerken NZD/USD %0,6 kaybetti ve 0,7234’ten süreç gördü.

Yatırımcılar artık ABD’nin son tüketici enflasyonu bilgilerini bekliyor. Yıllık bazda fiyatlarda %3,6 artış bekleniyor ve gerçekleşirse Eylül 2011’den bu yana görülen en büyük artış olacak.

Pay senedi piyasaları, yüksek enflasyon sayılarının Fed siyaseti açısından ne manaya geleceği hakkında endişelenmeye başlarken döviz yatırımcıları, Fed yetkililerinin konuşmalarında tekrarladığı sabır vaatleriyle sakinleşmiş görünüyor.

St. Louis Fed Lideri James Bullard Salı günkü açıklamasında enflasyonun gelecek yıl %2,5 düzeyinde olabileceğini düşündüğünü söyledi. Fed Yöneticisi Lael Brainard da geçen haftaki zayıf işgücü datalarının, toparlanmak için daha çok yol olduğuna işaret ettiğini belirtti.

ING analistleri, “doların konsolidasyon periyotları kısa ömürlü ve sığ olmalı ve ABD TÜFE’de beklenen artış, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran %4’e yakın… dolar üzerinde baskı yapıyor olmalı (çünkü ABD gerçek faizlerde daha çok düşüşe yol açacak)” dedi.

Doların daha da zayıfladığı niyetini destekleyen başka şey, spekülatif pozisyonlandırma hakkındaki son CFTC bilgileri oldu. Bilgiler, dolara yönelik düşüş hissinin yine güçlendiğine dair net göstergeler sundu.

ING ekledi, “sterlin hariç tüm G10 dövizleri, 4 Mayıs ile biten haftada ABD dolarına karşı spekülatif konumlandırmada net bir artış gösterdi. Bu, USD’nin ayı hissiyatının tekrar yükseldiğine işaret ediyor.”

Öte yandan GBP/USD %0,1 düşüşle 1,4129 oldu. İngiltere iktisadı, İngiltere Bankası’nın (BoE) son kestirimine paralel olarak birinci çeyrekte %1,5 küçüldü.

Bununla birlikte sterlin, siyasi riskin faktör olmaktan çıkmasının ve ülkenin genel olarak tekrar açılmaya başlamasının yardımıyla son birkaç günde güçlendi.

ING: “İskoç seçimleri sonrasında GPB’de yaşanan toparlanma külliyen münasebet buldu ve İngiltere iktisadının açık bir tekrar açılış yolunda olması ile bu çeyrekte sterlini daha çok artış bekliyor.” 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %