Dolar yükseldi, Yellen faiz artışı endişelerini büyüttü

0 0
Read Time:2 Minute, 3 Second

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Çarşamba günü dolar yükseldi. ABD’de daha yüksek faiz konuşmalarının yanında teknoloji paylarındaki satışlar da inançlı liman talebini artırdı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,4 artışla 91,308’e yükseldi.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2007 olurken GBP/USD %0,1 artışla 1,3893’e yükseldi. Yatırımcılar İngiltere Bankası’nın (BoE) siyaset kararını bekliyor. USD/JPY %0,1 yükselerek 109,46 olurken AUD/USD %0,1 artış göstererek 0,7715’e ulaştı.

Dolardaki bu artış, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in, yakın gelecekte faizlerin artması gerekebileceğini söylemesinden sonra yaşandı.

Yellen Salı günü online bir toplantıda “ekonomimizin çok ısınmadığından emin olmak için faiz oranlarının artması gerekebilir” dedi. “Yeni harcamalar iktisadın boyutuna nazaran nispeten küçük olsa bile faizlerde hafif artışlara yol açabilir.”

Yellen daha sonra bu açıklamaların değerini azaltmayı denese de ABD’de sıkılaşma lafının bile geçmesi, Fed’in mali teşvikinden hayli etkilenmiş olan piyasayı ürküttü.

Yatırımcıların, artan faiz etrafında teknoloji kesimindeki değerlemelerin ziyan göreceği kaygıları ile teknoloji paylarından çıkması ile Nasdaq Composite alt üst oldu.

Yatırımcılar artık ADP istihdam raporunu ve Cuma günü yayınlanacak olan tarım dışı işgücü raporunun da olduğu Nisan istihdam raporunu bekliyor. Ayrıyeten Çarşamba günü ISM imalat dışı satın alma müdürleri endeksi de paylaşılacak.

Nordea analistleri “ABD artık devasa para basımı ve geniş çaplı mali teşvikten oluşan deneysel siyaset karışımının büyüme mükafatlarını almak üzere” dedi. “ABD’nin bu yıl büyüme açısından tüm rakiplerinden daha yeterli performans göstermesi beklenen, bu da çoklukla vakit içinde, daha güçlü bir büyüme suratının yan tesirlerinin bir sonucu olarak başka para ünitelerine nazaran daha güçlü bir USD’ye yol açar.”

Banka yılın ikinci yarısında 1,15-1,16 aralığında EUR/USD paritesi hedefliyor.

Öte yandan USD/INR %0,3 artışla 73,95 oldu. Yaşanan en berbat Covid-19 krizi ile çaba içinde olan Hindistan’da merkez bankası, kilit kesimlere yönelik kredileri desteklemek için atılan adımların yanında kredi geri ödeme ertelemesi de duyurdu.

EUR/NOK %0,1 düşüşe 10,0026 oldu ve USD/NOK, Norveç merkez bankasının siyaset toplantısı öncesinde 8,3345’te sakin kaldı.

Norges Bank’ın temel faizi sıfırda tutması bekleniyor ve Nordea, “en çok merak ettiğimiz şey, son aşı gelişmelerini nasıl kıymetlendirdikleri ve Norveç iktisadının yine açılışı için projeksiyonlarının neler olduğu. Açıkça görülüyor ki birinci faiz artırımının zamanlaması için en değerli faktör bu” dedi.

Polonya’nın merkez bankası da ilerleyen saatlerde toplanacak ve kılavuzunu, evvelki iddialara nazaran daha erken bir mali sıkılaşmayı yansıtacak biçimde değiştireceği speküle ediliyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %