Dolar yükselirken Lagarde’ın açıklamaları öncesinde euro düştü

0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Yazar – Peter Nurse

Investing.com – Yatırımcılar, global ekonomik gerileme telaşları nedeniyle inançlı limanlara yönelince Çarşamba günü ABD doları yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 104,410’a ulaştı.

Veriler, yüksek enflasyonun ABD iktisadını ikinci yarıda önemli ölçüde yavaşlatabileceğine dair kaygılar nedeniyle ABD tüketici güveninin Haziran ayında 16 ayın en düşük düzeyine indiğini gösterdikten sonra dolar artış yaşadı.

Amerikan dolarının gücünü destekleyen bir etken de euro’daki düşüş oldu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, merkez bankasının yıllık forumunda faiz oranlarının gidişatı ya da yeni bölümlenme tersi aracın (anti-fragmentation tool) yapısıyla ilgili yeni bir fikir sunmadı.

Almanya’nın nüfus bakımından en büyük eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, tüketici fiyatlarının Haziran ayına nazaran %0,1 düştüğünü söylemesine karşın EUR/USD %0,3 düşüşle 1,0490’a geriledi. Bölgedeki yıllık enflasyon, %8,1’den %7,5’e düştü.

ECB’nin, artan enflasyonu düşürmek için on yılın birinci faiz artırımını Temmuz ayında yapması bekleniyor fakat bunun, Euro Bölgesi’nde daha çok borcu olan ülkelerin borçlanma maliyetlerini kıymetli ölçüde artırabileceğine dair telaşlar var.

Morgan Stanley, bu yılın dördüncü çeyreğinde Euro Bölgesi’nin, yatırımlardaki artışın tesiriyle gelecek yılın ikinci çeyreğinde büyümeye başlamadan evvel iki çeyrekte küçülerek hafif bir resesyona gireceğini düşünüyor.

Başkan Christine Lagarde, Fed Lideri Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi Andrew Bailey Çarşamba günü bir panel tartışmasına katılacak ve enflasyonu düşürmek ile global iktisat için yumuşak bir inişi sağlamaya çalışmak ortasındaki istikrarlarla ilgili yapılacak her yorum, dikkatle incelenecek.

ING analistleri, “Lagarde’ın, Euro Bölgesi için fotoğrafın süratle bozulduğuna işaret eden son faaliyet anketleri ışığında mekez bankasının Eylül ayında 50 baz puanlık faiz artırımını ne kadar ciddiye aldığı konusunda fikir sunması bekleniyor.” dedi.

Çin, gelen yolcular için karantina zorunluluklarını kısmen gevşettiğini duyurduktan sonra yuanın dayanak görmesi ile USD/CNY 6,7074’te büyük oranda sakin kaldı. Bu karar, ülkenin “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” stratejisinde şu ana kadarki en büyük rahatlama olarak görülebilir.

GBP/USD 1,2187’ye yükselirken USD/JPY %0,1 düşüşle 136,04’e geriledi. AUD/USD %0,4 azalarak 0,6882’den süreç gördü.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %