Dow 120 puan düştü, Fed tutanakları ve Bitcoin ilgi odağında

0 0
Read Time:1 Minute, 51 Second

Muharrir: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsası, kripto para fiyatlarının yanında Fed’in gelecek siyasetine dair telaşlar ortasında arka arda dördüncü kayıp günü yolunda Perşembe günü düşüş yaşayacak.

Dow 120 puan düşerken S&P 500 11 ve Nasdaq 100 27 puan geriledi.

Çarşamba günü Wall Street, dalgalı bir seansın akabinde arka arda üçüncü günde de düşük kapattı. S&P 500 %0,3 düşerken birinci sınıf Dow Jones Industrial Average %0,5 geriledi ve Nasdaq Composite günü ufak düşüşlerle kapattı.

Yatırımcılar Nisan ayı Fed toplantısının tutanaklarını sindirmeye çalışıyor. Tutanaklar, kimi FOMC üyelerinin merkez bankasının varlık alım programlarını azaltma istikametinde oy vermeyi düşündüğünü öne sürdü.

Fed’in, artan enflasyon nedeniyle ultra genişlemeci para siyasetlerini dizginlemeye başlayabileceği kaygıları borsaya baskı yaptı. Yüksek büyüme teknoloji paylarının hakim olduğu Nasdaq, şimdiye kadar Mayıs ayında yaklaşık %5 düşüş yaşadı. Ayrıyeten arka arda beşinci düşüş haftası yolunda.

Telaşa yol açan öteki şey, Çinli düzenleyicilerin baskısı ve Fed’de sıkılaşma görüşmeleri ile kripto paralardaki büyük dalgalanma oldu. Dijital dövizlerin en büyüğü olan Bitcoin, Çarşamba günü %30 düşüş yaşayarak 30.000 dolara geriledi ve sonrasında 40.000 dolara yaklaştı.

Kurumsal gelişmelerde: Cisco (NASDAQ:CSCO) piyasa öncesinde büyük düşüş yaşadı. Teknoloji şirketi, cari çeyrek için beklenenden daha zayıf bir kar rehberi çıkardı ve tedarik zinciri sorunlarının, 2021 sonuna kadar süreceği konusunda uyardı.

Perakende dalı Perşembe günü ilgi odağında olmaya devam edecek. Victoria’s Secret’ın ana şirketi L Brands (NYSE:LB), beklentileri aşan birinci çeyrek karı ve satış raporladı. Müşteriler mağazalara dönmüş ve teşvik paralarını harcamaya başlamışken dalın güçlü sayı eğilimini sürdürdü. Kohls (NYSE:KSS) ve BJs Wholesale Club Holdings (NYSE:BJ) de rapor sunacaklardan.

Yatırımcıların gözü, işgücü piyasasındaki toparlanma temposunu ölçecekleri haftalık işsizlik müracaatlarında. Geçen hafta 473.000 olan yeni işsizlik müracaatlarının 450.000 ile pandemi sonrası yeni düzeylere düşmesi bekleniyor.

Perşembe günü petrol zayıfladı. Yatırımcılar piyasaya ek petrol sürülme mümkünlüğünü sindirmeye çalışıyor. Bunun öncesinde İran Cumhurbaşkanı Hasan Manevî, nükleer programlarını sınırlayan, BM takviyeli 2015 nükleer muahedesini tekrar yürürlüğe koyma konusunda çerçeve bir muahedeye varıldığını tez etti.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %1,6 düşüşle 62,37 dolar olurken Brent %1,7 azalarak 65,50 dolardan süreç gördü.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,7 kayıpla 1.869,05 dolar olurken EUR/USD %0,2 artarak 1,2195’ten alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %