Dünya balonlarının yüzde 80’i Türk patenti ile uçacak

0 0
Read Time:1 Minute, 49 Second

Ayrıyeten LNG’li uçuşların güç kıymeti, alternatif gazlara nazaran yaklaşık yüzde 50 daha yüksek olacak. Yani yedek dört yakıt tüpü yerine iki tüp taşımak kâfi gelecek ve böylelikle yolcu sayısı artırılabilecek. Patenti alınan eser, yüksek güç bedeli sayesinde yedek yakıt tüpü sayısını da yarı yarıya azaltacak. Şirket, 4 yıl içinde dünyadaki balonların yüzde 80’inin Türk patentiyle uçmasını hedefliyor.

Dünyada her yıl ortalama 8 bin sıcak hava balonu satılıyor. Bunların tamamı LPG’li yakma ünitesine sahip ve bu yakma üniteleri yüksek maliyetli. Turkia Havacılık şirketinin geliştirdiği LNG’li yakma üniteleri olağanda 70 bin ile 130 bin Euro ortasında değişen ithal yakma ünitesi ve sıcak hava bolunu maliyetini 40 oranında azaltacak. LPG’li üniteden daha yüksek güvenirlilik sunan eserin kullanımı sırasında ortaya çıkan gaz havada yok oluyor ve karbon emisyon bedelleri değerli ölçüde düşüyor. Bu da eserin tabiata ve insan sıhhatine ziyan vermesini engelliyor.

Turkia Havacılık; 2021 yılı içinde ticarileşmesi beklenen LNG’li yakma ünitesiye önümüzdeki dört yıl içinde dünya sıcak hava balon bölümünün yüzde 80’ini ‘Made in Turkey’ yakma üniteleriyle dönüştürmeyi hedefliyor. Etraf dostu, düşük maliyetli, yüksek güç verimli eser; başta turizm olmak üzere büyük sanayi kuruluşlarının güç jeneratörlerinde, otel ve restoranlarda, küçük binek araçlarında kullanılabilecek biçimde geliştiriliyor.

Türkiye’de Balon Turizmi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün tespit ettiği, yüksek turizm geliri sağlayacak 10 uçuş bölgesi mevcut. Uçuş müsaadeleri de SHGM tarafından veriliyor. 350 sıcak hava balonu ile Nevşehir-Kapadokya en büyük uçuş bölgesi. Denizli-Pamukkale’de 70, Mardin’de 15 sıcak hava balonu uçuruluyor. Urfa Göbeklitepe, Kayseri ve Ordu’nun da içinde bulunduğu 7 bölgede uçuşların bu yaz başlamasını bekliyoruz. Balonların Türkiye’de ve dünyada yüklü kullanım alanı turizm. Meteorolojide, keşif emelli çalışmalarda, coğrafik olarak ulaşımı güç bölgelerde bilimsel çalışmalarda da kullanılıyorlar.

Turkia Havacılık Kurucusu Hüseyin Dinç yakın vakitte KKTC’nin balon turizmi ile tanıtımı için hazırlık yaptıklarını söz ederek: “Kendi yakma ünitelerimizi kullanacağımız balonlarla Anamur’dan Girne ve Magosa’ya turistik uçuşlar yapacağız. diyor. LNG’li, yakma ünitesi için 20 yıllık incelemeli patentini alan Turkia bu alanda birlikte çalışacakları uzman akademisyen arayışını sürdürüyor. Almanya ve İspanya’dan gelen patent satın alma, iştirak yapma tekliflerini reddeden firma, yeni kuşak yakma ünitesini küçük değişikliklerle farklı bölümlere adapte etmeye hazırlanıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %