Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün Hindistan türünün küresel çapta tehdit oluşturmaya başladığını açıkladı

0 0
Read Time:58 Second

Stephanie Nebehay / Emma Farge

CENEVRE, 11 Mayıs (Reuters) – Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), birinci kez Hindistan’da geçen yıl rastlanan koronavirüsün yeni bir tipinin kimi ön çalışmlara nazaran daha kolay yayıldığını belirterek, bu tıbbın global çapta tehdit oluşturmaya başladığını açıkladı.

B.1.617 olarak isimlendirilen varyant global ölçekte tehdit olarak görülen dördüncü koronavirüs çeşidi olacak. Koronavirüsün global çapta tehdit teşkil eden öteki çeşitleriyse İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya tipleriydi.

“Bunu global düzeyde tehdit oluşturan bir çeşit olarak sınıflandırıyoruz” diyen WHO’nun koronavirüsten sorumlu teknik şefi Maria Van Kerkhove, kelamlarına şöyle devam etti: “Daha yüksek bulaşıcılık olduğuna dair mevcut birtakım bilgiler bulunuyor.”

Hindistan’daki koronavirüs olayları ve koronavirüsten ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı dün günlük rekor düzeye yaklaştı.

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da dün 366.161 yeni koronavirüs olayı tespit edilirken, 3.754 kişi virüsten ötürü ömrünü yitirdi. Hastane yataklarının, morgların ve krematoryumların kapasite aşımına uğradığı ülkede toplam koronavirüs olay sayısı 22,66 milyona çıkarken, toplam vefat sayısı 246.116 oldu.

WHO, B.1.617 isimli yeni cinsin birinci kez Hindistan’da geçen yıl Aralık ayında görüldüğünü açıkladı.

Hindistan’daki bu yeni tıbbın şimdiden öbür ülkelere yayılmasından ötürü, pek çok ülke Hindistan ile olan seyahatleri sınırladı.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %