Dünyada sadece 4 ülke üretebiliyor! 5,5 tonluk Akıncı TİHA bu yıl TSK envanterine girecek

0 0
Read Time:2 Minute, 30 Second


Dağlık Karabağ savaşının gidişatını kökünden değiştiren ve Azerbaycan’a 44 günde zaferi getiren ulusal SİHA’ların dünya çapında yol açtığı yankı büyüyor. İç güvenlik operasyonları ile Fırat Kalkanı, Zeytin Kolu, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekâtlarında kullanılan silahlı İHA’ların Türkiye‘deki sayısı 140’ı aştı.

ABD’den Ukrayna’ya birçok ülkede ses getiren Bayraktar TB2 SİHA’ların akabinde testlerini bir bir muvaffakiyetle tamamlayan Akıncı Taarruz İHA’sı da bu yıl güvenlik güçlerinin envanterine girerek savaş uçaklarının yükünü alacak. Alanında dünyanın en ileri teknolojisine sahip olan Akıncı, hava-hava misyonlarıyla tekrar dünyayı kıskandıracak.

Terörle uğraşta Türkiye’yi üst lige taşıyarak kara birliklerine güç veren insansız hava araçları Türkiye’de F-16 sayısının yarısını aşarak ulusal ordu düzeyine ulaşmış durumda.

TÜRKİYE 6 ÜLKE ORTASINDA

Türkiye kendi silahlı İHA ve mühimmatlarını üreten 6 ülkenin ortasında yer alıyor. Türkiye’nin ulusal SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en uygunu olan ulusal SİHA Bayraktar TB2 ile TSK 2014’te tanıştı.

2015’te silahlandırılan İHA; TSK, Jandarma, Emniyet ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Türkiye, Ukrayna, Katar ve Azerbaycan envanterinde 160 adet var.

HAVADA ULUSAL ORDU

245 F-16 savaş uçağının bulunduğu Türkiye’nin hava ordusundaki Türk güvenlik güçlerine hizmet eden silahlı ve silahsız hava araçlarının sayısı da epey fazla. SABAH’ın ulaştığı bilgilere nazaran, SİHA sınıfındaki Bayraktar TB2 ile TUSAS tarafından üretilen ANKA’lardan oluşan SİHA sayısı 140’ı aştı.

Toplam F-16 sayısının yarısını geçen SİHA’ların yanında 500’e yakın kamikaze KARGU İHA, 200’den fazla küçük İHA ile bin 500 üzeri Serçe İHA, güvenlik güçlerince etkin kullanılıyor. Testleri muvaffakiyetle geçen ve bu yıl envantere girmesi beklenen Akıncı TİHA ise üstün özellikleriyle rakiplerine fark atarak ulusal ordunun gücüne güç katmak için pist başında bekliyor.

AKINCI DÜNYAYI KISKANDIRACAK

Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) üçüncü prototipi Akıncı PT-3, yüksek irtifa ve yüksek sürat testlerini de muvaffakiyetle tamamladı. Sabah’ta yer alan habere nazaran, dünyada yalnızca 4 ülkenin üretebildiği özelliklere sahip olan, 40 bin feet yüksekliğe çıkıp 24 saat havada kalabilen 5,5 tonluk dev insansız hava aracı Akıncı TİHA bu yıl envantere alınacak.

1.350 kg yararlı yük taşıma kapasitesine sahip TİHA, barındırdığı yüksek durumsal farkındalık sağlayan sensörler ile TSK’nın göklerdeki güç çarpanı olarak misyon yapacak. Çok çekirdekli 6 yapay zeka bilgisayarı ile sensörlerden aldığı dataları işleyerek karar verme kabiliyetine de sahip bulunacak. Savaş uçaklarının yükünü azaltacak.

İHRAÇ ETMEYE DE BAŞLADIK

Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail Demir, birinci yerli İHA olan Bayraktar Küçük’ün 2007’de envantere girdiği belirterek, 14 yılda bu alanda gelinen noktanın sevindirici olduğunu söyledi. Demir, “Türk üretimi Bayraktar TB2 ve ANKA SİHA’larımızın ne kadar değerli iş çıkardıklarını bütün dünya takdirle karşıladı.

Bu alanda artık dünyanın birinci 3-4 ülkesi içindeyiz. Artık ihraç etmeye de başladık. Ayrıyeten 7-8 ülke ile görüşmeler sürüyor. Şu an geliştirmeye devam edilen AKINCI ve AKSUNGUR İHA’larımız bizi bu alanda çok farklı bir yere getirecek” dedi.

Türk Savunma Endüstrisinin İHA ve SİHA’ların kara-havadeniz ögelerinin müşterek misyon icra edeceği bir yapı üzerinde çalışmalarının devam ettiğinin altını çizen Savunma Sanayi Lideri Demir “bu kapsamda Anadolu Çok Niyetli Amfibi Hamle Gemimizde kullanılmak üzere Baykar yeni bir dönüştürülmüş SİHA geliştirmekle ilgili faaliyetlere başladı.” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %