Dünyada sadece 5 tane var! Rize-Artvin Havalimanı açılıyor

0 0
Read Time:1 Minute, 49 Second

Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 1000 hektarlık alanda projelendirilen Rize-Artvin Havalimanı’nın temeli, 3 Nisan 2017’de atıldı. Deniz dolgusu üzerine yapılan projede 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu, 100 milyon ton taş kullanılarak tamamlandı. Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen ve altyapı çalışmaları 1 milyar 78 milyon liraya mal olan Rize-Artvin Havalimanı’nda 5 yılda sona gelindi. Havalimanında uçuş denetim uçağı ile 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki pistte seyrüsefer aygıtlarının devreye alınması ile test uçuşu gerçekleşti.

BİRİNCİ UÇAK ERDOĞAN VE ALİYEV’İ TAŞIYACAK

Türkiye’nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen 2’nci, dünyanın ise 5‘inci havalimanı olma özelliğini taşıyan Rize-Artvin Havalimanı 32 bin metrekare terminal binası ve öbür dayanak binaları ile birlikte toplam 47 bin 133 metrekare kapalı alandan oluşuyor. 135 bin metrekareden fazla peyzaj alanına sahip havalimanının 49 bin metrekaresi Karadeniz’in coğrafik özelliklerine uyumlu 1453 ağaçla yeşillendirildi. Son etraf düzenlemelerinin yapıldığı havalimanına birinci iniş, 14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i taşıyan uçaklarla yapılacak.

‘BU BÜYÜK HEYECANA ŞAHİT OLMAK İSTİYORUZ’

Rize’de vatandaşlar da havalimanının açılışını büyük bir heyecanla bekliyor. İsmail Hakkı Yılmaz, “Rize-Artvin Havalimanı’nın açılması bizler için daha güzel olacak. Kısa ara işimizi daha da kolaylaştıracak. Turizminden iktisada bize büyük katkıları olacaktır. Açılışta orada olmayı ve bu büyük ana şahit olmayı istiyorum” dedi.

Havalimanında Cumhurbaşkanını karşılayacaklarını belirten Osman Sandıkçı da, “Böyle bir havalimanın vilayetimizde açılacak olması çok hoş. Bundan 10 yıl evvel Rize‘de deniz doldurularak bir havalimanı olacak deseler inanmazdım, hayal olarak nitelerdik ancak gerçek oldu. Çok memnunuz, heyecanlıyız. 14 Mayıs’ta açılışta Cumhurbaşkanımızı karşılayacağız. Orada olup daima birlikte bu heyecanı yaşayacağız” diye konuştu.

‘5 YILDIR BU ANI BEKLİYORUZ’

5 yıldır bu anı beklediklerini söz eden Fatma Ünal ise, “İlimizde bu hizmetin yapılmasını dört gözle bekliyorduk. Yakında İstanbul’a gideceğim, geri dönüşte Rize-Artvin Havalimanı’na ineceğim. Bizim için büyük bir gurur” dedi.

Mustafa Çelik de “Havalimanı kısa bir vakitte yapıldı. Artık Rize-Artvin Havalimanı’nı kullanarak gidip geleceğiz. Evvelce İstanbul’a gitmek için Trabzon’a erkenden gidiyorduk. Artık 10 dakikada havalimanına gideceğiz. Yakın uzaklık. 14 Mayıs’ta açılışta olacağız, en kısa vakitte da gidiş geliş biletlerimizi alacağız” tabirlerini kullandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %