Dünyada satışlar çift haneli düşüyor

0 0
Read Time:1 Minute, 12 Second

Son olarak, nisanda, Türkiye’de olduğu üzere ABD, İngiltere ve Avrupa pazarlarında da, artan talebe karşılık satışlar keskin biçimde düştü. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) geçtiğimiz günlerde, Türkiye’de araba ve hafif ticari araç pazarının 2021 yılının nisan ayına nazaran yüzde 2.4 azalarak 60 bin 35 adet olduğunu açıklamıştı. Bu devirde, araba satışları bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 5.8 azalarak 45 bin 564 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 10.4 azalarak 14 bin 471 adet olarak gerçekleşmişti.

ABD VE İNGİLTERE DARALDI

ABD’de de nisan ayında araba satışları yüzde 17 düşerek 1 milyon 260 bin adet düzeyinde kaldı. Ülkedeki değerli pazar hissesine sahip markalardan Ford, Honda, Kia ve Hyundai’nin satışlarında çift haneli düşüşler kaydedildi. LMC Automotive’in açıkladığı bilgilere nazaran, nisanda satışların 1 milyon 91 bin adedini perakende satışlar oluşturdu. Filo satışları ise 169 bin adet olarak gerçekleşti. Öbür yandan Kanada’da da nisan ayı araba satışları, bir evvelki yıla nazaran yüzde 13 azaldı. Nisan ayında çift haneli daralan pazarlar ortasında İngiltere de yer aldı. SMMT’nin açıkladığı datalara nazaran, İngiltere’de sıfır araba satışları bir evvelki yıla nazaran yüzde 15.8 oranında düşerek 119 bin 167 adede kadar geriledi.

Tedarik problemleri nedeniyle Avrupa’da da nisan ayında satış sayıları gerilemeye devam etti. Fransız dernek PFA’ya nazaran, ülkedeki araba satışları nisan ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 23 düştü. Yapılan açıklamada nisan ayında Fransa’da 108 bin 723 adet sıfır araba satışının gerçekleştiği bildirildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %