ECB’nin misafiri Powell, NATO’nun yerleşme niyeti, Nio’dan açığa satış raporu – Piyasalarda neler oluyor?

0 0
Read Time:3 Minute, 31 Second

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Avrupa Merkez Bankasının (ECB) yıllık forumunun özel konuğu Jerome Powell. Yakıt vergilerindeki indirim, Almanya’da enflasyonu düşürdü lakin temel dinamik gücünü koruyor. NATO 300.000 birliğini yüksek alarma geçirerek Türkiye’nin itirazlarını geri çekmesinin akabinde İsveç ve Finlandiya’yı üye olarak karşılamaya hazırlanıyor. Nio (NYSE:NIO) bir açığa satış raporu ile sarsılırken Tesla (NASDAQ:TSLA), Autopilot işçisini işten çıkarıyor. ABD stok bilgileri öncesinde petrol yükseldi ve ABD borsaları bir sefer daha zayıf bir açılış yapacak.

İşte 29 Haziran Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Euro Bölgesi’nde enflasyon hâlâ yüksek olurken ECB Powell ve Bailey’i ağırlıyor

ECB’nin Portekiz’deki aktifliğinin ikinci gününde Lider Christine Lagarde ve öbür ECB yetkililerinin yanında Fed Lideri Jerome Powell ile İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi Andrew Bailey uzunluk gösterecek.

Üç yönetici, TSİ 15.00’da Memleketler arası Ödemeler Bankası (BIS) Lideri Agustin Carstens’ın bir tartışmasına katılacak. BIS, Salı günkü yıllık raporunda dünya iktisadında stagflasyon riskiyle ilgili önemli bir ihtar paylaştı.

Euro Bölgesi’nden karışık iktisat haberleri geliyor: Almanya’da enflasyon, ulaşım üzerindeki vergilerin süreksiz olarak indirilmesi (ki bu ABD’de akaryakıt üzerindeki vergilerin ertelenmesinde olduğu üzere sırf talebi desteklemeye yarıyor) sayesinde düşüş yaşadı. İspanya’da ise beklentilerin ötesinde yükseldi. Şirketlerin, beklenen faiz artırımları öncesinde nakit stoklaması nedeniyle ECB, kurumsal borçlanmanın bir yılın en süratli temposunda arttığını söyledi.

2. NATO, Rusya’dan gelen “doğrudan tehdide” karşı Avrupa’daki varlığını güçlendiriyor

NATO Rusya ile yeni bir Soğuk Savaş’a hazırlanıyor. ABD öncülüğündeki ittifak hükümetlerinin önderleri, öbür gündemler ortasında ABD’nin 5. Ordusu için kalıcı bir ABD üssü kurulması ve Batı Avrupa’da güçlendirilmiş bir deniz ve hava kuvvetleri varlığı üzerinde anlaşmak üzere Çarşamba günü Madrid’de bir ortaya geliyor.

İngiltere’ye iki F-35 uçak filosu daha gönderilirken İspanya merkezli destroyer sayısı dörtten altıya çıkacak.

Bu önlemler son 14 yılda komşu devletleri üç sefer işgal eden Rusya’nın, müttefiklerin söylediğine nazaran Avrupa’daki barışa yönelik “doğrudan tehdidine” karşı bir reaksiyon. Salı günü Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılmasına yönelik itirazını geri çekerek on yıllardır süren tarafsızlık siyasetlerini terk etti.

Salı günü ayrıyeten ABD, Çinli beş şirketi Rus ordusunu destekledikleri teziyle kara listeye alarak Çin’e de ekonomik bir ikaz atışı yaptı. Çin, geçtiğimiz aylarda Rus ham petrol alımlarını artırarak Batı’nın Rusya üzerindeki yaptırımlarının tesirini hafifletti.

3. Gözler Spirit ve Chapak’tayken borsa yeniden düşüşle açılacak

Salı günü gelen yeni satış dalgasının akabinde ABD borsaları çoğunlukla yeniden düşüşle açılacak.

Dow Jones Salı gününe nazaran pek değişmezken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,3 düşüş gösterdi. Ana nakit endeksleri Salı günü %1,5 ila %3 ortasında kıymet kaybetti.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Google (NASDAQ:GOOGL)’ın e-ticaret lideri Ben Ready’yi yeni CEO olarak Ben Silberman’ın yerine seçen Pinterest (NYSE:PINS) yer alıyor. Ayrıyeten Salı günü CEO Bob Chapak ile CEO mukavelesini uzatan Walt Disney (NYSE:DIS) de dikkate bedel. Spirit Airlines (NYSE:SAVE) için yürütülen savaş da Perşembe günkü oylamaya kadar devam ediyor.

4. Elektrikli araç dünyasının sorunları

Çinli elektrikli araç (EV) üreticisi Nio ADR’leri, Grizzly Research tarafından yayımlanan ve şirketin, gelirini ve kârlılığını çok göstermek için Wuhan Weineng Battery Asset Management’ı kullanarak satış bilgilerini manipüle ettiğini öne süren bir açığa satış raporunun akabinde altüst oldu.

Grizzly, yedi yıl evvel ilaç şirketi Valeant’ın düzmece muhasebeleştirme olayı ile paralellikler kurdu. Nio yaptığı açıklamada bu argümanları reddetti lakin ADR’leri Salı günü %2,6’lık düşüşün akabinde bugün piyasa öncesinde %7,8 daha geriledi.

Öte yandan dalda Tesla, CEO Elon Musk tarafından yıllardır tekraren vaat edilen tam otonom sürüş kabiliyetini hala sağlayamayan Autopilot projesinde fiyatlı çalışan yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor.

5. Libya’daki sıkıntılar üzerine petrol yükseldi; ABD stok dataları bekleniyor

Afrika’nın kıymetli ihracatçısı olan ve El Sider ve Ras Lanuf terminallerinde hâlâ ihracatın yapılamadığı Libya’daki problemler ortasında ham petrol fiyatları yeniden canlandı.

WTI fiyatları %0,5 artışla 112,28 dolar olurken Brent %0,4 yükselişle 114,30 dolardan alıcı buldu.

Öte yandan Shell (LON:RDSa) CEO’su Ben van Beurden, Batılı alıcıların Rusya’ya alternatif yeni bir kaynak bulmakta zorlanmasından ötürü global petrol pazarındaki sıkılaşmanın artacağını düşündüğünü söyledi. Avrupa’nın, kapasite kısıtlarından ötürü bu kış gereksinimi olan Rus gazını, likidite doğal gaz ile ikame edemeyeceğini de tabir etti.

Enerji Bilgilendirme Dairesinin haftalık stok verileri her zamanki saatinde paylaşılacak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %