EGİKAD’ın konuğu Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen//Küçüközmen’den kripto para uyarısı: “Bilmediğiniz işe girmeyin”

0 0
Read Time:1 Minute, 55 Second

Ege İş Bayanları Derneği (EGİKAD), İzmir İktisat Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ekonomist Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen’i ağırlayarak İktisat, Finans ve Ticaret üzerine bir sohbet düzeledi. Yeni ekonomik görünümü ve dünden bugüne finans ve ticaret dünyasını kıymetlendiren Küçüközmen’in aktifliğine EGİKAD üyeleri ilgi gösterdi. Kripto para piyasalarını pahalandıran Küçüközmen, “İnsanlar vaatle kandırılıyor. Birçok insan, batışa kadar kandırıldığını fark etmiyor. Bilmediğiniz işe girmeyin” dedi.

Toplantının açılışında konuşan EGİKAD İdare Konseyi Lideri Pınar Kılıç, ekonomik okur yazarlığın son derece kıymetli olduğunu belirterek, “Ekonomiyi, finans piyasalarını ve ticari hayatın kritik donelerini gerçek okumak ve analiz edebilmek için alanının ehil insanları ile üyelerimizi buluşturmak istiyoruz. Bu manada Prof. Coşkun Küçüközmen’i ağırlamaktan memnunuz” diye konuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşları cebimizi etkiliyor

İzmir İktisat Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, EGİKAD’a konuk olmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Ekonomik okur müelliflik ve hakikat bir iktisat politik okuma için geçmişten günümüze iktisadın seyrini anlamak gerektiğini söyledi.

Prof. Küçüközmen, Türkiye’nin ekonomik gelişimini özetleyerek başladığı sunumda, aktüel ekonomik ve siyasi gelişmeleri de kıymetlendirdi. 1990 yıllarına kadar reyting ile Türkiye’nin tanışmadığını söyleyen Prof. Küçüközmen, “Derecelendirme notu hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Derece notu harflerle anlatılıyor. Bu derecelendirme olumsuz ise cebinize girmek üzere olan parayı engellemenin ötesinde, cebinizdeki paranın da çıkmasına neden oluyor. Cebinize girmesi gereken paraların girmediğini, buna neden olanın derecelendirmeler olduğunu görüyorsanız, bu notun neye nazaran düşürülüp yükseltildiğini anlıyorsanız, finansal okur yazarsınız demektir” dedi.

“Derecelendirmede her düşen basamak atom bombasına eşdeğer”

Türkiye’nin notunun her bir çentik inmesinin bir kenti baştan yaratmak kadar maliyet yarattığını söz eden Prof. Küçüközmen, “Biri bomba atarak sizi yok edebilir, oburu derece notunuzu düşürebilir, hangisi daha berbat bilemiyorum diyen Friedman’a kulak vermek lazım” dedi.

İMF’nin büyük bir data bankası olduğunu hatırlatan Prof. Küçüközmen, “İMF’nin kardeşi Dünya Bankası ile birlikte OECD dünya iktisadının çok büyük bilgi bankasıdır. Bu kurumların toplantısında ülke tahlilleri yapılır. Enflasyon ortalaması yaparlar, Türkiye hariç diye not koyarlar, zira Türkiye ortalamayı bozuyor. Yabancı yatırımcılar Türkiye ile ilgili kararlarını verirken bu kurumların raporlarına, derecelendirme kuruluşlarının datalarına bakıyorlar” diye konuştu.

“Kripto para: Bilmediğiniz işe girmeyin”

Kripto para piyasalarını da pahalandıran Küçüközmen, “İnsanlar vaatle kandırılıyor, hepimiz. Birden fazla insan, batışa kadar kandırıldığını fark etmiyor. Batan kripto borsaların reklamlarına bakın, bayanlar, otomobiller. Parayı tutan erkektir, erkeğe uygun, kripto parayla ilgisi olmayan reklam anlayışıyla, zenginlik vaadi ile beşerler kandırılıyor. Bilmediğiniz işe girmeyin” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %