Ekonomik büyüme endişeleri, Çin’in yakıt talebindeki toparlanma olasılığına gölge düşürüyor

0 0
Read Time:1 Minute, 36 Second

Müellif – Gina Lee

Investing.com – Cuma günü Asya’da petrol düşüş yaşadı lakin zayıflayan ekonomik büyümeyle ilgili telaşların, Çin’deki yakıt talebinde toparlanma beklentilerini gölgede bırakmasıyla pek değişim yaşamadı.

Brent %0,72 düşüşle 111,23 dolar olurken ön-ay kontratının son gününde WTI %0,99 azalarak 108,80 dolara indi. Temmuz vadeli süreçler mukavelesi ise %0,6 civarı düşüşle 109,20 dolara geriledi. WTI artık 2022 Şubat ortasından beri birinci sefer arka arda dördüncü artışını yaşamaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta petrolde hudutlu artışlar yaşandı. Brent ve WTI kontratları, taleple ilgili belirsizlik nedeniyle çoğunlukla dar bir aralıkta süreç gördü.

Artan enflasyon ve merkez bankalarının daha sıkı para siyasetlerinden kaygı duyan yatırımcılar, daha riskli varlıklarla olan etkileşimi azaltıyor. Bir örnek, 18 Mayıs’ta altı yılın en düşük düzeyi 1,722 milyon mukaveleye düşen WTI vadeli süreçlerindeki açığa satım talebi.

SPI Asset Management idare yöneticisi Stephen Innes, “ABD’nin büyüme bilgileri bozulmaya devam ederse petrol fiyatları negatif borsa geri bildirim döngüsüne yakalanabilir.” dedi.

Asya Pasifik’te Çin’in yakıt talebi tekrar canlanabilir. Şanghay birtakım COVID-19 karantinalarını hafifletti, bölge sakinleri yaklaşık iki ay sonra birinci kere özgürce market alışverişi yaptı.

Araba kulübü AAA’ya nazaran akaryakıt ve dizel fiyatları yeniden rekor düzeylere ulaşmış olsa bile Federal Karayolları İdaresi’nin araçların kat ettiği yol üzerine bir raporunda görüldüğü üzere Amerikalılar direksiyon başına geri dönüyor. ABD Temsilciler Meclisi, liderin güçle ilgili bir acil durum bildirisi yayınlamasına imkan veren ve şirketlerin akaryakıt ve mesken akaryakıt fiyatlarını çok artırmasını yasa dışı hale getiren bir yasa tasarısını onayladı.

AB’nin Rus petrolüne yönelik yasağı da petrole dayanak verdi. Blok Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım paketi teklif etse de bunlar şimdi kabul edilmedi.

Başka yandan Rusya’nın arzı, İran’ın kendi ham petrolünü satmasını zorlaştırıyor. Çin’in büyük indirim yapılan Rus petrolüne yönelmesiyle Çin’e olan ihracat, Ukrayna’daki savaşın başından beri önemli düşüş yaşadı. Yaklaşık 40 milyon varil İran petrolü, şu anda Asya’da denizdeki tankerlerde alıcısız bir halde bekliyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %