Elektronik haberleşme sektörüne ilişkin düzenleme! Artık en az 2 üniversite mezunu çalıştırmak zorundalar

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

Resmi Gazete‘de Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu tarafından yayımlanan yönetmelikle elektronik haberleşme kesimine ait yetkilendirme yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yönetmelikle getirilen yeni düzenlemeleri Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan anlattı.

TÜRKİYE’DE İKAMET MECBURİLİĞİ KURALI GETİRİLDİ

Değişiklikte, elektronik haberleşme işletmecilerinin teknik, fiziki, mesleksel yeterlilik, işçi sayısı ve yerleşiklik kuralları düzenlendi. Yetkilendirilecek her işletmeye taban 50 metrekare ofis açma, en az 2 üniversite mezunu çalıştırma, yabancı şirketlerin müdürleri yahut sorumlu müdürlerinin Türkiye’de ikamet etmesi üzere zorunluluklar getirildi.

İŞLETMECİLERE YENİ KURALLAR

Mevzuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan, “Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumumuza ilişkin yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlandı. Kurum tarafından yetkilendirilecek elektronik haberleşme işletmecilerine; teknik, fiziki, mesleksel yeterlilik, işçi sayısı ve yerleşiklik koşullarına yönelik düzenlemeler yapıldı. Bu kapsamda, bundan sonra yetkilendirilecek her işletmecinin; taban 50 metrekare ofisinin bulunması, en az 2 üniversite mezunu işçi çalıştırması, yabancı menşeli şirketlerinin müdür/sorumlu müdürlerinin Ülkemizde ikamet etmesi istenecek” dedi.

YETKİLENDİRME MÜHLETLERİ 3, 7 ve 15 YIL OLARAK BELİRLENDİ

Bakan Yardımcısı Sayan, daha evvel 15 yıl olan yetkilendirme müddetlerinin; şirketlerin edindikleri abone sayıları, finansal büyüklükleri üzere kriterlere nazaran 3, 7, 15 yıl olarak belirlenebileceğini kaydetti. Sayan, “Daha evvel 15 yıl olan yetkilendirme mühletleri, şirketlerin edindikleri abone sayıları, finansal büyüklükleri üzere kriterlere nazaran 3, 7, 15 yıl olarak belirlenebilecek. Şirketlerin direkt ya da dolaylı her nevi pay evresi kurum müsaadesine tabi olacak. İşletmecilerimizin acente/bayilerinin faaliyetlerinin yalnızca işletmecilerimizin hizmetlerinin satış ve pazarlamasına yönelik olabileceği açıkça düzenlendi. Halihazırda fiziki olarak yapılan yazışmaların elektronik ortama taşınması için tüzel taban oluşturuldu” dedi.

MEVZUATA MUHALİF DAVRANAN İŞLETMELER CEZALANDIRILACAK

Bakan Yardımcısı Sayan, mevzuat tersliğinden ötürü yetkisi iptal edilen işletmelerin 3 yıl boyunca yetki verilmeyeceğini belirterek, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kurumca yetkilendirilecek şirketlerin vergi borcu ve SGK borcunun bulunmaması istenecek. İşletmecilerin ilgili mevzuata karşıtlık sebebi ile yetkilendirmelerinin iptal edilmesi halinde 3 yıl müddet ile tekrar yetkilendirilmemesine karar verilecek. Halihazırda yetkili bulunan şirketlerimizin yetkilendirmeleri mevcut yetkilendirme müddetlerinin sonuna kadar devam edecek.

KAİDELERİN SAĞLANMASI İÇİN SON TARİH 31 ARALIK

Bununla birlikte, öteki kurallara ahenk için mevcut işletmecilere 31 Aralık 2023 tarihine kadar müddet verildi. Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumunuz tarafından yetkilendirilen 450 işletmeci, farklı hizmet cinslerinde 810 yetkilendirme ile hizmet veriyor. Düzenlemeye ait ayrıntılara http://btk.gov.tr/kurul-kararlari adresinden ulaşabilirsiniz. Memleketimize iyi olsun.” dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ferhat EKİNCİ

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %