Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmet sektörü ekonomiye dair olumsuz sinyaller veriyor

0 0
Read Time:58 Second

Investing.com – Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi’nde PMI sayıları beklentilerin altında kaldı hem imalat hem de hizmet dalı son ayda yavaşlama kaydetti. Bölgenin en güçlü iktisadına sahip olan Almanya’da imalat PMI 54,8’den 52’ye gerileyerek Ağustos 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü. İmalat dalında yaklaşık iki yılın en berbat periyodu yaşandı.

2021’in son çeyreğinde salgına bağlı kısıtlamaların tesiriyle gerileyen lakin baharda yine yükselen Hizmet PMI, Haziran’da 52,4’e gerileyerek Ocak ayı sonrası en makus periyodu yaşadı.

Fransa’da imalat bölümü son ayda keskin bir düşüş yaşadı ve PMI 54,6’dan 51’e geriledi. Bu düzey Aralık 2020 sonrası en düşük olarak kayıtlara geçti. Hizmet PMI tarafında da benzeri bir ser düşüş kelam konusu, PMI 58,3’ten 54,4’e indi.

Euro Bölgesi’nde imalat PMI 52 düzeyine gerileyerek Eylül 2020 sonrası en düşük düzeye, hizmet PMI ise 56,1’den 52,8’e epeyce sert düşüş yaşadı.

Bölge ve bölgeye bağlı ülkelerde imalat kesiminde düşüş olmasının temel sebebi artan maliyetler ve güç fiyatları olurken hizmet kesiminde de yeniden enflasyon tesiri var. Göstergeler 50 büyüme eşiği üzerinde kalsa da son devrin en zayıf sürecinde.

Yazar: Deniz Engin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %