Ev arayanların yüzde 70’inin bütçesi 500 bin TL’nin altında

0 0
Read Time:6 Minute, 25 Second

Emlak danışmanlığı bölümüne yeni bir soluk getiren Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir bilgi tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Nisan 2021 emlak bilgilerini yayınladı. Emlakjet datalarına nazaran satılık konut arayan 10 bireyden 7’si 500 bin TL’nin altında konut ararken, satılık konut arayan 10 şahıstan 4’ü 3 aydan fazla müddettir konut arayışında.

Mayıs ayında uygulanan kapanmanın açıklanmasıyla, emlak piyasası nisan ayında beklenenin altında hareketlilikte geçerken, aylık satılık konut fiyat değişiminde yüzde 3 artış ile İstanbul ve Antalya liderliğe otururken, Antalya yıllık fiyat değişimde de yüzde 37’lik artış ile en yüksek oranı elde etti.

Ayda 40 milyon sayfa görüntülenme sayısı ve 7,5 milyon ziyaretçisi ile emlak seri ilan bölümünün öncü platformu Emlakjet, 400 bine ulaşan satılık ve kiralık emlak ilanından oluşan bir bilgi tabanında gerçekleşen hareketler doğrultusunda hazırladığı Nisan 2021 emlak bilgilerini yayınladı.

TÜİK datalarına nazaran, Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 124,1 artarak 95 bin 863 olurken, Türkiye genelinde birinci kez satılan konut sayısı Nisan ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 96,7 artarak 29 bin 212 oldu. Toplam konut satışları içinde birinci satışın hissesi ise yüzde 30,5 düzeyinde gerçekleşti.

Emlakjet’in her ay farklı bir mevzuyu özel olarak araştırdığı bilgilere nazaran, satılık mesken arayanların yüzde 70’i 500 bin TL’nin altında daire arıyor. Türkiye geneli satılık daire bütçe dağılımına bakıldığında, konut arayanların yüzde 24’ünün bütçesi 250 bin TL’den az olurken, yüzde 46’sı ise 250 bin – 500 bin TL aralığında satılık konut arıyor. Bununla birlikte satılık mesken arayanların yüzde 22’sinin bütçesi 500 bin ila 1 milyon TL ortasında yer alırken, yüzde 8’inin bütçesi ile 1 milyon TL’den fazla.

Bununla birlikte Emlakjet bünyesinde yer alan satılık ilanların yüzde 55’i 500 bin TL’nin altındaki dairelerden oluşuyor. Satılık daire ilanlarının yüzde 14’ü 250 bin TL’lin altındayken, 250 ila 500 bin TL ortasında satılması hedeflenen daire ilanlarının oranı ise yüzde 41. 500 bin ila 1 milyon TL ortasında bedelle satış ilanı yayınlanan dairelerin oranı yüzde 26 iken, 1 milyon TL üzeri fiyatlı satılık daire ilanlarının oranı ise yüzde 19. Arz talep oranında 250-500 bin TL ve 500 bin – 1 milyon TL aralığındaki daireler birbirine yakın orandayken, 250 bin TL altı ve 1 milyon TL üstü daireler ortasındaki arz talep oranındaki dengesizlik dikkat çekiyor. 250 bin TL altı dairelere talep arza nazaran fazlayken, 1 milyon TL üstü dairelerde ise tam aykırısı.

Bununla birlikte yaş kümelerine nazaran bütçelere bakıldığında18-24 yaş ortası küme en çok 250 bin TL altı (yüzde 40) ve 250-500 bin TL (yüzde 40) bütçe ayırırken, yaş aralığı ilerledikçe ortalama bütçeler de artıyor. 25-40 yaş ortası kümede en çok 250-500 bin TL aralığı bütçe ayrılırken (yüzde 54), 500 bin TL üzeri daire bütçesi oranı en yüksek olan küme ise 55 yaş üzeri (toplam yüzde 39)

Emlakjet datalarına nazaran arama müddetlerine bakıldığında ise, satılık mesken arayanların yüzde 40’ının 3 aydan uzun müddettir arama yaptıkları tespit edildi.

Yıllık satılık konut fiyat artışında şampiyon Antalya, aylık liderliği İstanbul ile paylaştı

Emlakjet bilgilerine nazaran kullanıcıların büyük çoğunluğu satılık konut aramayı sürdürürken, Nisan ayında konut araması yapanların oranı bir evvelki ay ile birebir düzeyde gerçekleşti. Nisan ayında konut arayanların yüzde 60’ı satılık yüzde 40’ı ise kiralık konut aramaları gerçekleştirirken, Türkiye’de en çok konut araması yapılan 5 vilayet sırasıyla İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu.

Satılık konutlarda fiyat artışında liderliği yıllık yüzde 37 artışla Antalya göğüslerken, aylık bazda artışta yüzde 3 ile birinci sırayı İstanbul ile paylaştı. Aylık satılık fiyat değişimi oranında Antalya ve İstanbul’u yüzde 2 artış ile Ankara ve yüzde 1 artış ile Bursa ve İzmir takip etti.

İlçelerde ise, en çok konut araması yeniden İstanbul-Beylikdüzü’nde gerçekleşirken, aylık satılık daire fiyat değişimi ise yüzde 3 ile üst istikametli oldu. Beylikdüzü’nde satılık daire fiyat değişimi geçen ay da eksi yüzde 2 olmuştu. Nisan ayında ilçelere nazaran konut aramasında Beylikdüzü’nü sırasıyla Gaziantep’in Şahinbey, Konya’nın Selçuklu, Ankara’nın Keçiören ve Çankaya ilçeleri takip etti. İlçeler bazında aylık satılık daire fiyat değişiminde ise Konya Selçuklu ve Ankara Keçiören ilçeleri yüzde 3 artışla Beylikdüzü’nü yakaladı.

Yıllık bazda satılık daire fiyat değişiminde ise Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yüzde 44 artış ile tüm Türkiye’de liderliği en yakın rakibine (Konya Selçuklu yüzde 36) 8 puan fark atarak aldı.

Nisan ayı datalarını kıymetlendiren Emlakjet CEO’su Tolga İdikat, Nisan ayının gayrimenkul bölümü için mayıs ayında uygulanan kapanmanın açıklanmasıyla beklenenin altında hareketlilikte geçtiğini belirtirken, “Konut satışları Nisan ayında yeniden 100 binin altında gerçekleşti. Satılık konutlarda fiyat artışı devam ederken kiralık aramalar da aydan aya artış göstermeye devam etti. Nisan ayında ele aldığımız satılık bütçe evrakına nazaran en çok arama 250 bin TL ile 500 bin TL ortasındaki daireler için yapılıyor. 500 bin TL altı daire arayan kümeler tüm kullanıcıların yüzde 70’ini oluşturuyor. Bu kümedeki satılık ilanlarsa tüm ilanların sırf yüzde 55’ini oluşturuyor. Kredi faizlerindeki mümkün bir düşüş satılık piyasasındaki az talep istikrarının sağlanması için tesirli olacaktır. Satılık piyasasındaki bütçesine nazaran konutu bulamayıp kiralık konuta yönelen kullanıcılar da kiralıklara talebi arttıran faktörlerden.” dedi.

Yeni konut satışlarının hissesi yüzde 30

Faaliyet gösterdikleri Sarıyer bölgesinde yeni ve genç konutlara ilginin epeyce yüksek olduğunu belirten Emlakjet Prestige Üyesi, Durukan Real Estate’in sahibi Mehmet Durukan, “Sarıyer’de çoğunluğu lüks konutlardan oluşan ilgi cazip bir portföyü yönetiyoruz. Maslak sıfır konut bakımından Sarıyer’in öbür bölgelerine nazaran daha güçlü. TÜİK bilgilerine nazaran sıfır konutların Nisan ayında satışların yüzde 30’unu oluşturdu ve gayrimenkul dalının daha fazla canlanacağı aylarda bu oranın da artmasını öngörüyoruz. Son aylarda pandemi emlak dalı etkilemiş olsa da gerçek noktada bir ortaya gelen alıcı ve portföy satışa dönen süreçleri oluşturmaya devam etti. Kiralıklarsa epeyce süratli müddetlerde kiracılarla buluştu.” Halinde konuştu.

Merkez Bankası dataları fiyat artışını doğruluyor

Emlakjet bilgileri doğrultusunda emlak piyasasını pahalandıran Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Lideri İsmail Özcan ise, “Pandemiyle birlikte yavaşlayan konut satışları, 2020 Haziran ayında uygulanan cazip konut kredisi kampanyalarıyla oluşan taleple nefes almıştı. Eldeki konut stokları nedeniyle son birkaç yıldır müteahhitlerin yeni proje yapma isteksizliği, pandeminin ve artan gereç fiyatlarının da tesiriyle uygunca yükseldi. Yeni konut arzının azalması nedeniyle, satılmayı bekleyen yeni / sıfır konutlarda fiyatlar yükseldi. Satılan daireden gelen gelirle yeni inşaatını finanse etmeyi hedefleyen müteahhit, elindeki sıfır konut fiyatlarını artırmaya yahut daha az indirim yapmaya yöneldi. Merkez Bankası’nın Şubat 2021 tarihli yeni konutlar fiyat endeksinin son bir yılda Türkiye genelinde 32,2 oranında arttığını ortaya koyması bu yükselişi doğruluyor.” dedi

Satılık Konutlarda Arz Talep Dengesizliği

İsmail Özcan Emlakjet Nisan Kullanıcı Araştırması’ında çıkan arz-talep dengesizliğinin sebepleri hakkında görüşlerini de lisana getirdi.: Özcan, “Hanehalkı gelirinin tıpkı oranda artmadığını, yükselen enflasyon ve faizler çerçevesinde tabir etmek mümkün. Aşikâr bir gelir düzeyindeki Türk vatandaşları birikim problemi nedeniyle, borçlanarak konut satın almayı tercih ediyor ve en uygun faiz oranıyla en düşük ölçüde borçlanmak istiyor. Satışa sunulacak yeni / sıfır konutların bu gerçek çerçevesinde sunulması gerekir.”dedi

Arz talep dengesizliğinin tahliline daire görüşlerini de belirten Özcan “Geçmiş yıllarda 100 bin adet toplumsal konut için 1 milyonun üzerinde müracaat geldiğini gördük, vatandaşın ne özellikte ne fiyatta ve nasıl bir ödeme planıyla konut aradığına, bu toplumsal konut projesinin en hoş örnek. Vatandaşın 500 bin TL altındaki konutlara ilgisi var, piyasadaki arzı ise gerek arsa fiyatlarının gerekse de üretim maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle 500 bin TL’yi aşan fiyatlara sahip konutlardan oluşuyor. Artık Türkiye’de yeni bir mülkiyet sistemine geçmek gerekiyor; arsa maliyetlerini konutların, ticari ünitelerin birinci yatırım maliyetinden çıkarmak lazım, İngiltere’deki üzere yapı mülkiyetinin el değiştirdiği, arsa için arsa sahibine muhakkak bir meblağda kira ödenen bir sisteme geçmek gerekiyor. Bu türlü bir mülkiyet sisteminde dar gelirlinin de çarçabuk konut sahibi olabileceğini tabir edebilir, bu sisteme geçiş öncülüğü TOKİ ve Emlak Konut GYO’de olmalıdır.” Sözlerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %