Experian EMEA Dolandırıcılık Raporu 2020: Şirketler ‘dolandırıcılık pandemisiyle’ mücadelede zorlanıyor

0 0
Read Time:2 Minute, 39 Second

Experian’ın EMEA Dolandırıcılık Raporu 2020, tüketicilerin çevrimiçi harcamalara yöneldiği pandemi sürecinde, sim kart takası, kimlik avı ve hesap devralma dolandırıcılıklarında süratli bir artış görüldüğünü ortaya koydu.

Global bilgi hizmetleri şirketi Experian’ın EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde yaptığı Dolandırıcılık Araştırması’na katılan firmaların yarısından fazlası (51), yeni dolandırıcılık tehditleriyle başa çıkmakta zorlandıklarını belirtiyor. Experian tarafından her yıl yapılan araştırma sonrası hazırlanan EMEA Dolandırıcılık Raporu’nda, 2020 yılında araştırmaya katılan 150’nin üzerinde dolandırıcılık ve risk stratejileri alanında karar vericiden 38’inin dolandırıcılıkla uğraşta başarılı olduklarına inanmadıkları, 42’sinin ise dolandırıcılığı tedbire konusunda kullanılan kaynakların yetersiz kalındığını düşündüğü gözlemleniyor. Buna rağmen, uzmanların büyük çoğunluğunun (89) dolandırıcılık idaresinin vazife yaptıkları şirketlerde yüksek değere sahip olduğunu vurgulaması, dolandırıcılık konusunun şirketlerde daha sıkı olarak ele alınması gerektiğini ortaya koyuyor.

2020 yılı boyunca hakim olan salgın, beraberinde toplumsal, şahsî ve ekonomik zorlukları getirdi. Experian EMEA Dolandırıcılık Raporu 2020 araştırmasına katılan karar vericilerin, pandemi sürecinde dolandırıcılık oranlarının ve hücum sıklığının da tüm zorluklar üzere arttığını bildirmeleri ile birlikte bu yıl da dolandırıcılık sayılarında artışın sürdüğü sonucuna ulaşılıyor. Araştırmaya verilen karşılıklara nazaran, geride bırakılan yıl içerisinde dolandırıcıların en çok sim kart takası, kimlik avı ve hesap devralma olmak üzere üç tıp dolandırıcılık metodunu tercih ettiği söyleniyor. Her üç işletmeden biri, karşılaşılan dolandırıcılık hacminin çalışan sayısından daha süratli arttığının altını çiziyor.

Türkiye’de risk yöneticileri dolandırıcılığa karşı yapay zekâya güveniyor

Experian EMEA Dolandırıcılık Raporu 2020’ye nazaran, küresel seviyede dolandırıcılık ve risk idaresi stratejileri üzerine vazife yapan üst seviye iştirakçilerin neredeyse yarısı (49), dolandırıcılığı tespit etmek ve önlemek için istikrarlı bir yaklaşıma sahip olmak gerektiğini söylüyor. İştirakçilerin beşte biri, hücumları yönetmek ve durdurmak için makine tahsili, aygıt zekâsı, e-posta doğrulama, yapay zekâ üzere birçok sistem için yatırım yapılması gerektiğine inanıyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan dolandırıcılık ve risk stratejileri takımlarının yarısının (50) taarruzları tespit etme ve tedbire hususlarında aygıt zekâsına güvendiği ortaya çıkıyor.

Raporda, yıl içerisinde dolandırıcılık ile uğraşa yardımcı olmak ismine uzman takımlar için iki ana öge öne çıkıyor. Bunlar; 62 oranında gelişmiş dolandırıcılığın tespit edilmesi ile 48 oranında modellerin optimizasyonu için makine tahsilinin benimsenmesi olarak kayda geçiyor. Ayrıyeten, araştırmaya katılan firmaların 47,8’i bilgi birikimini ve dolandırıcılığı tedbire faaliyetlerini artırmaya kararlı duruş sergiliyor. Türkiye’den araştırmaya katılan yöneticilerin 35’i, dolandırıcılık konusunda 2021 yılında önceliklerinin ‘mevcut dolandırıcılık tedbire yeteneklerinin geliştirilmesi olacağını söylerken, 22’si de bu süreçte önceliği ‘dolandırıcılık tedbire süreçlerinin optimize edilmesi yahut otomasyonuna vereceğini belirtiyor. Araştırma sonuçlarında silo halinde çalışmayla ilgili olarak da grupların sırf 28’inin başka departmanlarla etkileşimleri güzelleştirmeye istekli olduğu görülüyor.

‘Tehditleri tespit etmede kıymetli boşluklar var’

Experian Türkiye Genel Müdürü Samile Mümin, hazırlanan rapor hakkında yaptığı açıklamada: “Araştırma sonuçlarına nazaran; dolandırıcıların salgın sürecine süratle adapte olmalarına rağmen, şirketlerin birçoklarının tehditleri tespit etme ve bunlara cevap verme hünerlerinde hala kıymetli boşluklar görünüyor. Başka taraftan, kurumlar, dolandırıcılık idaresini artık daha öncelikli olarak ele aldıkarını ve bunun için de silo yapılarının ortadan kaldırılması ile makine öğrenmesi sistemlerinin ön plana çıktığını söz etmekteler.” dedi.

Mümin, dolandırıcılıkla tesirli bir biçimde uğraş etmek, müşteri tecrübelerini geliştirmek ve işletmeyi korumak ortasında hassas bir istikrar olmaya devam edeceğini belirterek, işletmelerin, bilgiye bütünüyle erişerek ve bilgiyi paylaşarak, mevcut ve yeni tehditler ile daha dinamik ve tesirli bir biçimde başa çıkabileceğini tabir etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %