Faiz kararının ardından dolar/TL’de son durum

0 0
Read Time:1 Minute, 3 Second

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın 6. toplantısında da faizi değiştirmeyerek %14’te sabit tuttu. Piyasalardaki genel beklenti de bu tarafta olurken çok düşük bir ihtimalle faiz indirimi değerlendiriliyordu. Bunun da sebebi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizi daha da indireceğiz, açıklaması olmuştu.

Dünyada gelişmiş ve gelişen ülke merkez bankalarının neredeyse tamamı faiz artışı yaparken Japonya, Çin ve Türkiye ayrışıyor. Ancak ayrışmalarının sebepleri çok farklı. Japonya’da enflasyon dünya ortalamasına nazaran düşük ve zati büyüme tarafında da 90’lardan gelen bir sakinlik olduğu için tahvil alımlarıyla piyasaya kelamlı müdahale ediliyor, fakat faiz artışı kullanılmıyor. Çin’de ise konut başta olmak üzere daldaki likidite probleminin büyümemesi için teşvikler devam ediyor.

Türkiye, G20 ülkeleri ortasında %73,5’lik enflasyonla birinci sırada yer alıyor ve enflasyon-faiz farkı da en yüksek olan ülke. Lakin Eylül’de başlanan ve Aralık’ta ekler sağlanan Yeni Türkiye Modeli’nde düşük faiz temel siyaset pozisyonunda. Faizin düşük kalmasıyla yatırım, üretim, ihracat ve istihdamın artırılması hedefleniyor. Böylece enflasyonun da düşüşe geçmesi planlanıyor.

Merkez Bankasının faizi sabit bırakacağı beklentisi yüksek olduğu için dolar kuru karar hiç reaksiyon vermedi. Bu hafta 17,30’lu düzeylerde fiyatlanan kurda anlık hareketler olsa da süreçler dar bantta sürüyor. Geçtiğimiz haftayı 17,32’den kapatan kur, bu hafta 17,36 yakınında fiyatlanıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %