Fed Başkanı’nın yorumları öncesi kripto paralar nasıl hareket ediyor?

0 0
Read Time:1 Minute, 38 Second

Investing.com – Global piyasalar bugün Fed Lideri Jerome Powell’ın konuşmasına kilitlenmişken kripto para piyasaları bu bekleme müddetine düşüşle reaksiyon verdi.

Küresel piyasalar, Powell’ın yorumlarına kilitlenecek

Senato önünde yorumlarını aktaracak olan Powell, konuşmasının birinci kısmında evvelce hazırlanmış metin üzerinden konuşacak olup ikinci kısım olan soru ve yanıt kısmının, piyasalarda açısından daha fazla tesire sahip olacağı düşünülüyor.

Powell’ın para siyasetine yönelik şahin görüşler aktarması riskli piyasalarda volatilite artışına neden olabilecekken kripto para piyasalarında da sert hareketlere neden olabilir. 

Bitcoin (BTC), dün akşam saatlerinde gün içi kazanımlarının büyük bir kısmını geri verdikten sonra yeni güne düşüşle başladı ve günün birinci saatlerinde kısa bir mühlet 20.000 doların altını test etti. İlerleyen saatlerde ana takviye düzeyinde tutunma gayretinde olan Bitcoin, ABD süreç saatlerine gerçek 20.300 dolar bandında el değiştiriyordu.

Bitcoin ile ilgili başka bir detay ise 2022 yılında ortalama süreç hacminin geçen yılın hacimlerinin altında seyretmesi. Bunun yanında ortalama Bitcoin süreç hacimleri, gün bazında 2020 yılı süreç hacmi ortalamasına nazaran yüksek seyrediyor.

Altcoin piyasalarında son durum

İlk 10 kripto para ortasında dünden bu yana negatif seyir devam ediyor. Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) yüzde 6’ya yakın bedel kayıplarıyla en çok kaybeden kripto paralar olurken Ethereum, 1.100 doların altında ve Solana, 35 dolar bandında hareket ediyor. 

En büyük 100 kripto para ortasında ise bu hafta kıymetli bir yükseliş kaydeden Waves, dünden bu yana yüzde 14 kıymet artışı korurken en çok yükselen kripto para oldu. Yüzde 10’un üzerinde kıymet artışını koruyan öbür iki kripto paralar ise Synthetix (SNX) ve Shiba Inu (SHIB) oldu.

Apecoin (APE), yüzde 10’a varan bedel kaybıyla birinci 100’de tek çift haneli kayıp gören altcoin olarak devam ediyor. Compound (COMP), Chainlink (LINK), Helium (HNT), THORChain (RUNE) ve Tezos (XTZ) ise yüzde 8 bandında paha kayıplarıyla birinci 100’de en çok kayıp gören öteki altcoinler oldu. 

Bugün kripto piyasalarında ortalama süreç hacmi 70 milyar doların altına kalıyor. Toplam piyasa kıymeti ise yine 900 milyar doların altına çekilmiş durumda.

Yazar: Günay Caymaz 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %