Fed tutanakları, Nordstrom ve Nvidia kazanç raporları, ECB’yle ilgili açıklamalar – Piyasalarda neler oluyor?

0 0
Read Time:3 Minute, 13 Second

Müellif – Geoffrey Smith

Investing.com – Fed son siyaset toplantısının tutanaklarını paylaşacakken Nisan ayı sağlam mal siparişleri açıklanacak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) siyasetçilerinin, agresif faiz artırımını desteklemediklerine yönelik arka arda gelen kelamları, euro’ya paha kaybettiriyor. Nelson Peltz, Wendy’s’i (NASDAQ:WEN) devralmak üzere. Nvidia (NASDAQ:NVDA) kar raporunu paylaşacak. Rusya bir borç temerrüdüne gerçek ilerlerken ABD hükümetinin bilgileri, yaz sürüş dönemi başlamadan evvel gaz istasyonlarının stok durumunu gösterecek.

İşte 25 Mayıs Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Fed tutanakları paylaşılacak

Fed son toplantısına ilişkin tutanakları TSİ 21.00’da paylaşacak. Toplantının, piyasaların resesyon risklerinden fazla enflasyon risklerine odaklandığı bir vakitte gerçekleşmesi nedeniyle tutanakların biraz geçmişe ilişkin olma riski var.

Kâr ikazları ve zayıf konut satışları tahvil getirilerini düşürüp tüketicileri ve büyüme odaklı payları cezalandırırken bu hafta resesyon riskleri hakimdi. Son resesyona ait anılar, 2007-8’de yüksek faizli kredileri açığa satmadaki rolüyle ünlenen Michael Burry’nin biraz ikircikli bir tweet’i ile Salı günü tekrar canlandı.

Burry, “bu” kısmını tam olarak belirtmeden “2008’le ilgili söylediğim üzere bu bir uçak kazasını izlemek üzere bir şey. Acıtıyor, eğlendirmiyor, gülmüyorum.” diye yazdı.

Tutanaklardan evvel Nisan ayına ilişkin sağlam mal siparişleri paylaşılacak ve Best Buy’ın Salı günkü kâr uyarısı dikkate alınır bir ihtar ise bilhassa tüketicilerin sağlam mal harcamalarındaki sakinliğin arttığını gösterebilir.

2. ECB şahinleri sıraya girerken euro düşüşte, RBNZ faizleri 50 puan artırdı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) şahinleri ve kararsız seçmenler, sadece kademeli faiz artışları olacağı tarafında Lider Christine Lagarde’ın müsaadeden giderken euro düşüş yaşadı.

Hollanda Merkez Bankası Yöneticisi Klaas Knot ve Finlandiya Merkez Bankası Yöneticisi Olli Rehn, Temmuz toplantısında sadece 25 puanlık artırım yapılmasından mutlu olacağına işaret etti. Bilhassa Rehn, gelecek ayki toplantıda bankanın bu yılki büyüme varsayımlarını düşüş istikametli revize edebileceğini belirtti.

Avrupa’dan gelen bilgiler karışık bir fotoğraf çizdi. Fransa’nın işsizlik oranı bir nebze artarken İspanya’nın ÜFE’si %45 ile hâlâ çok yüksek.

Başka yandan Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) faizleri 50 puan artırarak %2’ye çıkardı.

3. Wendy’s odağında borsalar yatay seyirde bir açılış yapacak

Teknoloji ve büyüme paylarının Salı günkü düşük performansı telafi edememesiyle ABD borsaları karışık bir açılış yapacak.

Dow 18 puan düşerken S&P 500 ve Nasdaq emsal oranlarda yükseldi.

İlgi çekebilecek paylar ortasında Salı günü paylaştığı kar raporu ile perakende paylarında görülen son satışları azaltan JW Nordstrom (NYSE:JWN) ve Wendy’s bulunuyor. Nelson Peltz’in Trian’ından gelen bir müracaat, Wendy’s’in en büyük hissedarının bir devralım teklifini değerlendirdiğini gösterdi. Lyft (NASDAQ:LYFT) ise işe alımları yavaşlattığına dair bir raporun akabinde başka istikamette ilerleyebilir.

Pfizer (NYSE:PFE (NYSE:PFE)) kimi ilaçlarını dar gelirli ülkelere maliyetine satacağını söyleyerek ilaç payları üzerinde baskı yarattı.

Çip üreticisi Nvidia ise günün sakin çıkar takviminde öne çıkan isim.

4. Rusya temerrüde çok yakın

Rusya Merkez Bankası bu hafta harika bir toplantı alacağını söyledi. Ülkenin devlet borcuyla ilgili bundan sonra ne olacağına dair ağır spekülasyon var.

Salı günü ABD Hazinesi, Rusya’nın borç geri ödemelerinde uygulanan yaptırımlardaki süreksiz muafiyetleri yenilemeyeceğini doğruladı. Bu, istekli ve ödeme gücü olsa bile ülkeyi resmen temerrüde düşürecek bir durum.

Öbür spekülasyon ise rublenin çok pahalanmasını denetim altına almak için sermaye denetimlerini daha da gevşeteceğini ve faizleri düşüreceğini öne sürüyor. Çarşamba günü ruble, cari süreçler fazlasının dayanağıyla tekrar dört yılın doruğunu gördü. Cari hesaptaki fazlalık, yalnızca güç ihracatından gelen rekor gelirden değil, birebir vakitte ithalattaki çöküşten kaynaklı olarak da büyüdü.

5. ABD akaryakıt stokları, yılın bu devri için 8 yılın en düşük düzeyine inerken petrol yükselişte

Amerikan Petrol Enstitüsü, rekor akaryakıt fiyatlarına karşın Anma Günü tatili öncesinde ABD’deki talebin yüksek olmaya devam ettiğini gösteren bir rapor paylaştıktan sonra ham petrol tekrar yükseldi.

Rapora nazaran geçen hafta ham petrol stoklarında esasen 600.000 varil artış yaşandı lakin akaryakıt stokları, yılın bu vakti için 2014’ten beri gördüğü en düşük düzeyde. ABD hükümetinin haftalık stok dataları ise gün içinde paylaşılacak.

WTI %1,4 artışla 111,31 dolar olurken Brent %1,2 yükselişle 112,04 dolara ulaştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %