Fed’in sıkılaştırma politikası doları desteklerken altın değer kaybetti

0 0
Read Time:1 Minute, 6 Second

Muharrir – Gina Lee

Investing.com – Cuma günü Asya’da altın gerileyerek yaklaşık üç ayın en düşük düzeyine yaklaştı. Dolar, Fed’in sıkılaştırma siyasetleri üzerine güçlenmeye devam etti.

Altın vadeli süreçleri %0,02 düşüşle 1.824,17 dolara indi. Külçe haftayı %3,2 ile iki ayın en büyük kaybını yaşayarak bitirecek üzere görünüyor.

Olağanda altınla aksi taraflarda hareket eden dolar Cuma sabahı ufak bir düşüş yaşadı.

Yatırımcılar, sıkılaştırma siyasetlerinden ötürü resesyon olasılığından korkarken dolar 20 yılın tepesine yükseldi.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri Cuma günü artış yaşadı.

Fed Lideri Jerome Powell, Perşembe günkü açıklamasında merkez bankasının enflasyonu düşürme savaşının, yükselen faiz oranlarının tesiri hissedildikçe “biraz acı vereceğini” söyleyerek istikrarlı fiyatların iktisadın “temeli” olduğunu belirtti. Lakin en makus sonucun, fiyatların yükselmeye devam edeceği olduğunu tabir etti.

Data cephesinde ABD’nin ÜFE oranı Perşembe günü paylaşıldı ve rapor, güç eserlerinin artan maliyet baskıları azaldığından fiyatların, %1,6 artış yaşadığı Mart ayına nazaran yavaşlayarak Nisan ayında aylık %0,5 arttığını gösterdi.

Perşembe günü ayrıyeten ABD’nin birinci işsizlik müracaatları raporu, geçen hafta 203.000 müracaat yapıldığını gösterdi. Bu sayı investing.com’un öngördüğü 195.000 ve bir evvelki hafta kaydedilen 202.000’in üzerindeydi.

Öbür değerli metallerden gümüş %0,5 yükselse de arka arda dördüncü haftayı da negatif kapatmaya hazırlanıyor. Platin %0,8 artarken paladyum %1,4 kıymet kazandı lakin bu da haftayı düşüşle kapatacak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %