G7 İran nükleer anlaşmasını tartışırken petrol yükseldi

0 0
Read Time:57 Second

Yazar – Zhang Mengying

Investing.com – Yatırımcılar, bu hafta Rus petrol ihracatı ve İran nükleer muahedesinin tartışılacağı G7 toplantısını beklerken Pazartesi günü Asya’da petrol yükseldi.

Brent %0,06 artışla 109,16 dolar olurken WTI 107,62 dolarda sakin kaldı. Batı’nın Rus petrolüne yönelik yaptırımlarının akabinde ham petrol ve petrol eseri arzındaki daralma devam ediyor.

G7 önderlerinin artan güç fiyatlarını düşürmenin yollarını tartışmaları bekleniyor. Önlemler ortasında Rusya’nın gelirini düşürüp tıpkı vakitte öbür ekonomilere de ziyan verebilecek olan Rus ham petrol ve petrol eseri ihracatına yönelik muhtemel fiyat hududu da bulunuyor.

Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY) analisti Vivek Dhar, “Fiyat sonu ile sonuç alınıp alınmayacağı bilinmeyen.” dedi.

“Küresel petrol ve rafine eser pazarlarındaki kıtlık şartlarını kötüleştiren bir fiyat sonuna karşılık Rusya’yı, G7 ekonomilerine petrol ve rafine eser ihracatını yasaklamaktan alıkoyan hiçbir şey yok.”

Reuters’e nazaran AB’nin dış siyaset liderinin, İran nükleer muahedesiyle ilgili yarıda kesilen müzakerelerin önündeki manileri kaldırmaya çalışmasının akabinde G7, bu müzakerelere tekrar devam etme mümkünlüğünü da tartışacak.

CMC Markets analisti Tina Teng, Reuters’e yaptığı açıklamada “Bu hafta yatırımcıların ilgisi, İran’ın petrol ihracatını tekrar canlandırabilecek İran nükleer görüşmelerinin devam etme mümkünlüğü olabilir.” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %