G7’den küresel gıda kıtlığını azaltma çağrısı

0 0
Read Time:1 Minute, 38 Second

ABD, Almanya, İngiltere, Kanada, Fransa, İtalya ve Japonya’dan oluşan G7 ülkelerinin başkanları, Almanya’nın konut sahipliğinde Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda yapılan G7 Başkanlar Tepesi’nin son gününde global besin güvenliğine ait ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, endüstrileşmiş ülkelerin önderlerinin, büyük besin stoklarına sahip ülke ve şirketlere “piyasaları bozmadan global besin kıtlığını gidermeye yardımcı olma” davetinde bulunduğu belirtilerek, “Kısa vadede rahatlama için büyük besin stokları olan ortakları ve özel dalı, BM Dünya Besin Programı’nın besin satın alma stratejisini desteklemek de dahil olmak üzere piyasaları etkilemeden besinleri erişebilir yapmaya çağırıyoruz. Tüm ülkeleri, daha fazla fiyat artışına yol açabilecek çok besin stoklarından kaçınmaya çağırıyoruz.” denildi.

G7 önderlerinin, global besin güvenliği kriziyle gayret için ek 4,5 milyar dolar taahhüt ettikleri bildirilen açıklamada, bu ölçüyle 2022’de global besin güvenliğine ait taahhütlerin 14 milyar dolara çıktığı kaydedildi.

“Rusya’ya karşı yaptırımlar besin eserlerini amaç almayacak”

Rusya’ya karşı yaptırımların besin eserlerini maksat almayacağı belirtilen açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın tarım, liman ve ulaşım altyapısına yönelik akınları durdurması, Moskova’nın Ukrayna’daki tarım eserleri ve ekipmanlarına yasa dışı olarak el koymasını şartsız olarak sona erdirmesi istendi.

Açıklamada, “Ukrayna’nın gelecek hasat mevsimi için tarım eserleri üretmeye devam etmesine yardımcı olmak için eforlarımızı hızlandıracağız.” denildi.

COVID-19 salgınının iktisat üzerindeki tesiri yavaşlarken, Rusya-Ukrayna savaşı, global ticaret ağı ve finansal piyasalarda neden olduğu dalgalanmayla yeni sorunları gün yüzüne çıkardı.

Ukrayna’nın global tarım üretiminden yüksek hisse alması, Rusya’nın güç ve endüstriyel metal üretiminde kritik oyuncu olması ve Moskova’ya uygulanan Batılı yaptırımların piyasadaki arzı olumsuz etkileyerek ek bir enflasyonist baskı oluşturması, gündemin üst sıralarını işgal etmeye devam ediyor.

Savaşın birinci periyotlarına nazaran geri planda kalan lakin savaşın uzamasıyla tesirini artıran tahıl arzındaki zahmetler, önemli bir global besin krizi ihtimalini beraberinde getiriyor.

Savaşın bilhassa fakir ülkeleri tehdit eden global besin ve güç krizini tetiklemesi dikkati çekerken, yetkililer, savaşın dünya genelinde besin güvenliği sıkıntılarını daha da kötüleştirdiğine işaret ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM), “benzeri görülmemiş bir global açlık krizi” konusunda ihtarlarda bulunurken, G7 önderlerinin besin güvenliği ve artan güç fiyatlarıyla uğraş konusunda yeni taahhütlerde bulunması öngörülüyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %