Geri Dönüşüm Malzemeler İle Oyuncak Yapım Atölyesi

0 0
Read Time:1 Minute, 4 Second

Ege Üniversitesine (EÜ) Sıhhat Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ve Etnografya Müzesi tarafından çocuklara karne ikramı olarak “Geri Dönüşüm Materyaller İle Oyuncak İmal Atölyesi” düzenlendi. Eğitmenliğini Banu Kurt’un yaptığı, çocukların hayal dünyalarını geliştirmek gayesiyle yapılan atölyeye birinci ve ortaokul öğrencileri katıldı. Atölyede, çocuklar geri dönüşüm eserleri ile hem oyuncaklarını tasarladı hem de müze gezisi ile eğlenceli anlar yaşadı.

Etnografya Müzesi Müdürü ve EÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Kısmı Bizans Sanatı Anabilim Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Dilek Maktal Canko, “Etkinliği çocukların el maharetlerini geliştirmek ve ellerden kalbe, kalpten de beyne giden süreçte bir şeyler oluştururken yaratıcılıklarını geliştirmek ve onlara karne ikramı vermek için planladık. Burada gayemiz geri dönüşüm gereçleri kullanarak öğrencilerin kendi oyuncaklarını tasarlamaları ve bu sayede hem yaratıcılıklarını geliştirmeleri hem de oyuncağın yalnızca mağazadan alınacak bir obje olmadığını, kendilerinin yaptıkları oyuncaklarla oynamanın zevkinin daha da güçlü olduğunu onlara göstermeyi amaçladık” dedi.

“Çocuklar yaparak ve yaşayarak öğrenirler”

Eğitmen Banu Kurt ise “Atölyelerimizi planlarken çocuklar için müzemizde ne yaparız sorusuyla başladık, öncelikli hedefimiz çocuklarımıza müze kültürünü tanıtmaktı. Çocuklar yaparak yaşayarak öğrenirler. Kalıcı öğrenmenin en uygun yolu uygulamalar yapmaktır. Bir nevi elleri çalıştırmak aklıda çalıştırmak demektir. Maksadımız müzemizde çocuklara güzel vakit geçirecekleri bir ortam hazırlayarak onları müze seven, müzelerine sahip çıkan, geçmişten ilham alan ve geleceğe yürüyen bireyler olmalarına katkı sunmaktır’’ dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %