Global Ports Holding’in stratejik yatırımcısı 50 milyar dolarlık varlığı yöneten “Sixth Street”

0 0
Read Time:1 Minute, 51 Second

Dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi ve Küresel Yatırım Holding (GYH) iştiraki Küresel Ports Holding (GPH), milletlerarası stratejik yatırımcısının varlık idaresinde 50 milyar doları aşan portföy büyüklüğüne sahip memleketler arası yatırım kuruluşu “Sixth Street” olduğunu açıkladı. İki kesimli kredi muahedesi yoluyla toplam 261 milyon dolarlık kaynak kullanılacak.

GYH ve GPH İdare Heyeti Lideri Mehmet Kutman, “Yeni kredi mutabakatımız sadece gelecek 5 yıl için mevcut finansman gereksinimlerimizi garanti altına almakla kalmadı. Bu muahede birebir vakitte bize değerli büyüme fırsatlarından yararlanma konusunda finansal esneklik kazandırdı” diye konuştu.

GPH CEO’su Emre Sayın ise, kredi muahedesinin şirketin finansal yapısını düzgünleştirme noktasında değerli bir adım olduğunu belirterek, “2020 belirsizliklerle dolu bir yıldı. 2021 ise umut dolu bir formda devam ediyor” dedi.

Küresel Yatırım Holding (GYH) iştiraki ve 4 kıtada, 13 ülkede toplam 19 kruvaziyer limanı içeren bir portföyü bünyesinde barındıran dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding (GPH), yeni stratejik yatırımcısının varlık idaresinde 50 milyar doları aşan portföy büyüklüğüne sahip milletlerarası yatırım kuruluşu “Sixth Street” olduğunu açıkladı. Büyümelerinin her basamağında şirketlere tahliller sağlayan Sixth Street, 9 farklı yatırım platformu üzerinden faaliyet gösteriyor.

Birtakım ön kaidelere bağlı, iki kesimli ve 5 yıllık olarak imzalanan kredi muahedesi yoluyla toplam fiyatı 261 milyon dolarlık kaynak kullanılacak. Kredinin 186,3 milyon dolarlık birinci kısmı, GPH’nin bağlı iştiraki Küresel Liman İşletmeleri’nin Kasım 2021 vadeli Eurobond’unun vadesinden evvel ve makul piyasa koşullarında itfası için (masraflar dahil) kullanılacak. 75 milyon dolarlık ikinci kısmın ise Kümenin kruvaziyer odağı doğrultusunda liman ağını genişletme stratejisi ile bağlı olarak yeni yatırımlarda kullanılması planlanıyor.

‘Fırsatlar için finansal esneklik kazandırdı’

Sixth Street ile yapılan mutabakattan memnunluk duyduklarını anlatan GYH ve GPH İdare Şurası Lideri Mehmet Kutman, “Yeni kredi muahedemiz sadece gelecek 5 yıl için mevcut finansman gereksinimlerimizi teminat altına almakla kalmadı. Bu mutabakat tıpkı vakitte bize kıymetli büyüme fırsatlarından yararlanma konusunda finansal esneklik kazandırdı. Bu kredi ile birlikte işimizi büyütmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

2021 umut dolu bir biçimde devam ediyor

Mutabakat ile ilgili konuşan GPH CEO’su Emre Sayın kredi mutabakatının şirketin finansal yapısını düzgünleştirme noktasında kıymetli bir adım olduğunu belirterek, “Kruvaziyer limanlarımıza yolcular gelmeye başladı. Büyük çoğunluğu da önümüzdeki birkaç hafta içinde yolcularını karşılayacak. 2020 belirsizliklerle dolu bir yıldı. 2021 ise umut dolu bir formda devam ediyor” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %