Global’in İtalya’da beşinci, dünyada 20. limanı portföye girdi

0 0
Read Time:1 Minute, 57 Second

Küresel Yatırım Holding ve GPH İdare Heyeti Lideri Mehmet Kutman, “Pandeminin global turizm kesimine tesirine karşın, turizmin en beğenilen segmenti olan kurvaziyer turizmine uzun vadeli olumlu bakış açımız devam ediyor. Portföyümüzü genişletmek üzere akılcı yatırım fırsatlarını değerlendirmeye ve görüşmelere devam ediyoruz. Borçluluğu azaltma stratejimiz kapsamında ise Kasım 2021 vadeli 250 milyon dolarlık Eurobond’un refinansman sürecini muvaffakiyetle yönetiyoruz” dedi. GPH CEO’su Emre Sayın ise “Küresel çapta portföyümüzün sağladığı avantajlar ile uzmanlığımızı Akdeniz’deki kruvaziyer limanlarına yaymaya devam ediyoruz” dedi.

Küresel Yatırım Holding (GYH) iştiraki ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Küresel Ports Holding (GPH), İtalya’da Taranto Kruvaziyer Limanı’nı işletmek için 20 yıl periyodik imtiyaz hakkı mukavelesi imzaladı. Taranto, GPH’nin portföyüne giren İtalya’da beşinci, faaliyet gösterdiği toplam 13 ülkede ise 20. kruvaziyer limanı oldu.

Müspet bakışımız devam ediyor

GYH ve GPH İdare Şurası Lideri Mehmet Kutman, “Pandeminin global turizm kesimine tesirine karşın, turizmin en beğenilen segmenti olan kurvaziyer turizmine uzun vadeli olumlu bakışımızı devam ediyor. Portföyümüzü genişletmek üzere akılcı fırsatları değerlendirmeye ve görüşmelere devam ediyoruz. Kasım 2020’de Akdeniz kruvaziyer pazarına yönelik iki kıymetli adım atarak, İtalya’da Taranto ve İspanya’da Valencia’yı işletmek üzere muahede müzakerelerine başlamıştık. Taranto’da muahedeyi imzalayarak planımıza bağlılığımızı göstedik. Valencia’yı da yakın vakitte imzalamayı bekliyoruz” diye konuştu. Kutman, “Borçluluğu azaltma stratejimiz kapsamında ise Kasım 2021 vadeli 250 milyon dolarlık Eurobond’un refinansman sürecini muvaffakiyetle yönetiyoruz. Son olarak ‘artırma süreci’ (Dutch Auction) ile devam etme kararı almıştık” halinde konuştu.

Güney İtalya’da beğenilen destinasyon olacak

GPH CEO’su Emre Sayın ise “Küresel çapta portföyümüzün sağladığı avantajlar ile uzmanlığımızı Akdeniz’deki kruvaziyer limanlarına yaymaya devam ediyoruz. Lokal paydaşlarımız ile birlikte çalışarak Taranto’yu Günay İtalya’nın beğenilen kruvaziyer destinasyonlarından bir tanesi haline getirerek, Antik Çağ’da Spartalılar’a kadar dayanan tarihi zenginliğe sahip bu kente ziyaretçi sayılarını artıracağız” dedi.

Kamu 28 milyon Euro yatırım yapıyor

Taranto Kruvaizyer Limanı’nda kamu tarafından finanse edilen, yeni bir kruvaziyer terminalinin inşası da dâhil olmak üzere yaklaşık 28 milyon Euro fiyatında altyapı güzelleştirme yatırımları hala devam ediyor. Yatırımların Mart 2022’de tamamlanması bekleniyor.

Taranto’nun portföye katılmasını sağlayan muahedeyi İtalya İyon Denizi Limanlar Otoritesi Lideri Sergio Prete ile GPH İtalya Kruvaziyer Limanları Genel Müdürü Antonio Di Monte ortasında imzalandı. Prete, “Taranto için yeni bir kalkınma devri başlıyor” derken, Di Monte “Kentin sosyo-ekonomik dokusuna kıymetli katkı vereceğimize inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %