Gözler TCMB faiz kararında: Neler bekleniyor?

0 0
Read Time:1 Minute, 12 Second

Investing.com – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün yılın 6. Para Siyaseti Şurası toplantısını gerçekleştirecek. En son Aralık’ta faiz indiren Merkez Bankası, son 5 toplantıda faizi %14’te tuttu. Piyasalar bugünkü toplantıda da bu oranın korunmasını bekliyor.

Merkez Bankası Mayıs toplantısında makroihtiyati siyaset setinin ek önlemlerle kararlılıkla uygulamaya devam edeceğine vurgu yapılmıştı. Bu toplantıda da Merkez Bankasının TL’yi destekleyecek siyasetlere devam kararı alması bekleniyor.

Piyasalar bankanın %73,5’e çıkan enflasyon karşısında faiz dışı tedbirlerinin TL için yetersiz kaldığı görüşünde. Bilhassa gerçek getirinin olmaması ve dünyada merkez bankalarının sıkılaşmaya gitmesi TL varlıklarda negatif ayrışmaya neden oluyor.

Enflasyona dair açıklamaların izleneceği karar metnindeki tabirlerde keskin bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor.

PPK öncesi 17,36 düzeyinden süreç gören USD/TRY kurunda bu hafta kısa vadeli üst ve aşağı taraflı hareketler yaşanıyor. Hafta başında 17,43’e akabinde 17,69’a çıkan fiyat, dün 17,03’e geriledi. Bugün de gece seansında 17,75 düzeyi görüldü. Anlık süreçlerin akabinde fiyat 17,30’lu bölgede dar bantta süreç görüyor.

Merkez Bankasının faizi sabit tutacağına kesin gözüyle bakılan toplantının kur üzerinde oynaklık yaratması için metinde güvercin sözlerin tartısının artması gerekiyor. Bu istikamette bir beklenti var ve bunun nedeni de yakın vakitte açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Faiz artırımı yok, tersine faizi indirmeye devam edeceğiz.” sözüydü. Piyasalar bankanın yüksek enflasyon nedeniyle faiz indirimine orta verdiği görüşünde ve bu tarafından bakılınca enflasyonun Haziran’da da yükselmeye devam etmesi beklendiği için bu toplantıda da pas geçilmesi bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %