Gün Öncesi: tüketici hissiyatı, Affirm kazanç raporu, Robinhood hissesi

0 0
Read Time:1 Minute, 32 Second

Müellif – Liz Moyer

Investing.com – Perşembe günü ABD borsaları, enflasyonist baskıların Fed’i daha agresif faiz artırımlarına iteceği istikametinde devam eden kaygılar üzerine yeniden düşüş gösterdi.

Bunun etkeni Nisan ayı ÜFE raporuydu. Şirketler için enflasyonun, evvelki aylara nazaran daha düşük bir oranda da olsa tekrar arttığını gösterdi. Bu, baskıların azaldığı manasına gelebilir lakin fiyatlar tekrar de yüksek düzeylerde.

Analistler, bu raporun Fed’in gelecek ayki faiz kararı üzerinde tesiri olup olmayacağını kıymetlendiriyor. Genel beklenti yarım puanlık bir artış istikametinde lakin 75 puanlık artış mümkünlüğünü düşünenler de var.

Teknoloji paylarındaki satış da genel piyasa üzerinde baskı yaratan bir etkendi. Çarşamba günü %5 düşüp en bedelli şirket statüsünü Suudi petrol devi Aramco’ya (TADAWUL:2222) kaptıran Apple Inc (NASDAQ:AAPL), Perşembe günü %3 oranında daha paha kaybetti. Yeniden de Nasdaq Perşembe günü kayıplarını silmeyi başararak yeşil alanda kapattı.

Apple ve Alphabet (NASDAQ:GOOGL), Netflix Inc (NASDAQ:NFLX) ve Facebook’un Meta Platforms Inc’i (NASDAQ:FB) üzere öbür teknoloji devleri, bu son duruma kadar piyasayı yükselten isimlerdi.

Stabil kripto paralardaki zayıflık üzerine büyük hezimete uğrayan kripto paralar da ilgi odağında olan başka bir bahis. Bitcoin, geçtiğimiz Kasım ayındaki tepe fiyatının yarısının da altına inerek 28.000 civarında süreç görüyor.

Bugün piyasaları etkilemesi olası üç gelişme:

1. Tüketici hissiyatı

Michigan tüketici hissiyatının Mayıs verisi paylaşılacak. Artan besin ve akaryakıt fiyatları yüzünden hanehalklarının harcamalarında taviz vermek zorunda kalmasıyla Nisan ayında 65,2 olan sayının 64’e düşmüş olması bekleniyor.

2. Affirm yarar raporu

‘Şimdi al sonra öde’ şirketi Affirm Holdings Inc (NASDAQ:AFRM), geçen yıl merakla beklenen birinci halka arzının akabinde bu yıl %60 düşüş yaşadı. Perşembe günkü çıkar raporu, beklentileri aştığını gösterdikten sonra payları %19 yükseldi.

3. Robinhood payı

Robinhood Markets Inc (NASDAQ:HOOD) payları, kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’ın %7,6’lık bir pay aldığı istikametindeki bir düzenleyici kaydının akabinde %25 kıymet kazandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %