Güney Kore helikopterlerine Türk damgası

0 0
Read Time:1 Minute, 25 Second

Güney Kore genel amaç helikopterinin en değerli kısımlarından birisi olan Orta gövde (Center Fuselage) montajı Türkiye’de yapılıyor. Bu kapsamda Coşkunöz Savunma ve Havacılık (CSH) tarafından üretilen 26 ncı helikopter orta gövdesi Güney Kore’ye teslim edilmek üzere yola çıktı. Güney Kore merkezli Korean Aerospace Industries (KAI) ile 60 Kore Genel Amaç Helikopteri ’nin (KUH Surion) orta gövde montajı için 2015’te muahede imzaladıklarını söyleyen Coşkunöz Holding CEO’su Fazilet Acay, bu çerçevede üretim ve sevkiyatların planlandığı halde ilerlediğini, 2026’ya kadar da teslimatların devam edeceğini açıkladı.

Türkiye için yüksek katma paha

Yüksek hassasiyet ve yüksek teknoloji gerektiren gövde montajının Türkiye’ye büyük bir yetenek ve katma bedel kazandırdığını vurgulayan Fazilet Acay, “Hassas kesim imalatı, montaj, entegrasyon, tasarım ve mühendislik üzere hizmetlerimiz ile savunma dalımıza paha katmanın memnunluğunu, ihracatımızla ülkemize yarar sağladığımızın şuuruyla yaşıyoruz. Havacılık alanındaki hassas sürece usulüyle başlayan üretim gamımızı uçak ve helikopter gövdesi üretimi düzeyine yükselterek stratejik tahlillerdeki başarılarımızı ilerletiyoruz” dedi.

Havacılığın en üst yetkinliği

2026 yılına kadar devam edecek proje kapsamında kazanılan yetenekle Türkiye’de ‘Gövde Montajı’ gerçekleştirebilen iki firmadan biri olduklarını belirten Acay, “Havacılığın en üst yetkinliklerinden birisi olan Fuselage üretim yetkinliğinin ulusal hava platformlarında ve küresel hava aracı üreticilerin eserlerinde de kullanılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Hali hazırda hava aracı gövde imalat ve montaj yetkinliği ile yerli ve milletlerarası firmalara hizmet veren CSH bu alandaki yetkinliğini daha da geliştirmek için süratle ilerliyor” diye konuştu.

Kore’nin en kritik projelerinden

Güney Kore, envanterindeki kimi helikopterlerini KUH-1 Surion helikopterleri ile değiştirmeyi planlıyor. Türk savunma endüstrinin kıymetli girdiler yaptığı projelerde CSH da kıymetli rol oynuyor.
Güney Kore’nin kritik projeleri ortasında yer alan genel gaye helikopterinin savunmadan sivil havacılığa kadar farklı alanlarda değerli misyon alması bekleniyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %